wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Lipiec 2016, Nr 7 (254) |


• Bez widoków na dobrą zmianę. Raport: płace geodetów • Czas prostowania, czyli monitoring budynku poddanego rektyfikacji • Standardy dotyczące służebności przesyłu w obsłudze geodezyjnej sądów cywilnych przedstawia Bogdan Grzechnik • Nieodwracalne skutki prawne – przypadek z praktyki sądowej omawia sędzia Magdalena ...

powrót

Jacek Smutkiewicz

Od pomysłu do rynku

Programy operacyjne, czyli unijne wsparcie mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw

Nowa definicja MŚP (progi i pułapy obowiązujące od 1 lipca 2014 r.); na podstawie poradnika PARP
Nowa definicja MŚP (progi i pułapy obowiązujące od 1 lipca 2014 r.); na podstawie poradnika PARP
Poza opisanym w styczniowym wydaniu GEODETY programem Horyzont 2020 dla perspektywy finansowej na lata 2014-20 przygotowano siedem grup programów, które mają elementy wspierające działania mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Jest to pięć krajowych programów operacyjnych (PO), 16 regionalnych programów operacyjnych (RPO) oraz Program Operacyjny Polska Wschodnia. To kolejna szansa na pozyskanie środków unijnych również dla firm geodezyjnych.

Motyw przewodni bieżącej perspektywy budżetowej UE to „Od pomysłu do rynku”. Założeniem programów operacyjnych jest bowiem wsparcie realizacji pełnego procesu powstawania innowacji: od fazy tworzenia się pomysłu, poprzez etap prac badawczo-rozwojowych, w tym przygotowanie prototypu, aż po komercjalizację wyników prac B+R (badawczych i rozwojowych).

W tabeli poniżej wymienione zostały wszystkie wspomniane programy, z zastrzeżeniem, że PROW (poz. 7) dotyczy tylko firm działających na obszarach wiejskich, a POPW (poz. 5) dotyczy rozwoju firm działających w województwach: lubelskim, podlaskim, podkarpackim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

W artykule omówione zostały: RPO województwa śląskiego (jako jeden z przykładów regionalnych programów operacyjnych) oraz PO Inteligentny Rozwój. Podane są też terminy tegorocznych naborów, ale do konkursów ogłaszanych w ramach poszczególnych programów aplikować będzie można także w kolejnych latach.

Niektóre programy są istotne dla firm ze względu na możliwość skorzystania z dofinansowania własnej działalności, inne – dla podwykonawców działań realizowanych przez beneficjentów tych programów (zarówno prywatnych, jak i państwowych). O ile w drugim przypadku wystarczy czytać specyfikacje przetargowe i/lub wyszukiwać oferty na wykonanie usług, to w tym pierwszym trzeba zagłębić się w morze nowych sformułowań, okreś­leń i definicji. Dlatego przed zapoznaniem się z konkretnymi dokumentami dotyczącymi tych działań i konkursów realizujących PO warto przyswoić informacje niezbędne do poruszania się w żargonie programów unijnych, których znajomość pomoże nam też czytać regulaminy konkursów ze zrozumieniem. Rozważając chęć udziału w PO, należy sobie odpowiedzieć na pytania: które programy skierowane są do nas, czy nasze pomysły mają szansę na realizację od strony formalnej, czy spełniamy podstawowe kryteria dostępu do pomocy regionalnej i/lub horyzontalnej...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS