Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2015, Nr 12 (247) |


• Czekając na ożywienie – ceny usług geodezyjnych 2015 • Geodezja, głupcze! – Bogdan Grzechnik przedstawia plan naprawy branży • Wilk syty i owca cała – zmiany w geodezji proponuje również Waldemar Izdebski • Na nowoczesnym placu budowy, czyli jak geodeci mogą skorzystać z nowych technologii • Moc ...

powrót

Grzegorz Ninard

Zgłoszenie uzupełniające

Główny Geodeta Kraju utrzymuje, że nie ma możliwości „dodania nowego obszaru opracowania” na formularzu z zaznaczonym polem „zgłoszenie uzupełniające”, jeśli oznaczałoby to faktycznie zgłoszenie nowych prac geodezyjnych. Stanowisko to nie zostało, niestety, poparte żadnym wywodem prawnym.

Instytucja zgłoszenia prac geodezyjnych lub prac kartograficznych uregulowana została w art. 12 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne z 17 maja 1989 r. (DzU z 2015 r. poz. 520, dalej Pgik), w którym to artykule nie wspomniano ani słowem o tzw. zgłoszeniu uzupełniającym. Pojęcie to nie występuje także w art. 12d Pgik zawierającym upoważnienie dla ministra właściwego do spraw administracji publicznej do określenia, w drodze rozporządzenia, wzorów zgłoszenia prac geodezyjnych i prac kartograficznych. Co więcej, pojęcie to nie występuje w aktach wykonawczych do Pgik z wyjątkiem rozporządzenia ministra administracji i cyfryzacji z 8 lipca 2014 r. w sprawie formularzy dotyczących zgłaszania prac geodezyjnych i prac kartograficznych, zawiadomienia o wykonaniu tych prac oraz przekazywania ich wyników do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (DzU poz. 924), w którym zostało użyte tylko dwa razy.

Pod pozycją 7 formularza zgłoszenia prac geodezyjnych przewidziano pole dla identyfikatora zgłoszenia. Pole jest wypełniane przez adresata zgłoszenia, czyli właściwy organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej. Na górze formularza po prawej stronie znajduje się nienumerowane pole wyboru pomiędzy „zgłoszeniem pierwotnym” a „zgłoszeniem uzupełniającym do zgłoszenia o identyfikatorze...” – tu pozostawiono miejsce na wpis numeru identyfikatora zgłoszenia pierwotnego (analogicznie skonstruowany jest formularz zgłoszenia prac kartograficznych). I są to jedyne zapisy prawa powszechnie obowiązującego wskazujące na możliwość dokonania tzw. zgłoszenia uzupełniającego.

Próba zdefiniowania instytucji „zgłoszenia uzupełniającego” wydaje się z góry skazana na porażkę, gdyż trudno cokolwiek wywieść z opisu jednego pola wyboru formularza urzędowego. Główny Geodeta Kraju zajął stanowisko w kwestii zgłoszenia uzupełniającego w piśmie z 31 sierpnia 2015 r., sygn. IZ-PZGiK.7200.13.2015 [patrz też na Geoforum.pl wiadomość z 21 wrześ­nia – red.]. Zauważył, że pojęcia: „zgłoszenie pierwotne” oraz „zgłoszenie uzupełniające” zostały wprowadzone we wzorach formularzy zgłoszeń prac geodezyjnych i kartograficznych w celu ułatwienia pozyskiwania materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (PZGiK), niezbędnych do wykonania zgłoszonych prac. Formularz zgłoszenia uzupełniającego „stosuje się w przypadku zaistnienia potrzeby udos­tępnienia dodatkowych materiałów zasobu do wykonania już zgłoszonych prac geodezyjnych lub kartograficznych. Zgłoszenie uzupełniające należy traktować analogicznie jak pismo składane w trakcie prowadzenia danej sprawy (…). Zgłoszenie prac geodezyjnych, o który mowa w art. 12 Pgik, może nastąpić wyłącznie na formularzu oznaczonym jako »zgłoszenie pierwotne« – nie ma więc możliwości »dodania nowego obszaru opracowania«, na formularzu z zaznaczonym polem »zgłoszenie uzupełniające« (…), jeś­li oznaczałoby to faktycznie zgłoszenie nowych prac geodezyjnych w rozumieniu wskazanego przepisu”. Stanowisko to nie zostało, niestety, poparte żadnym wywodem prawnym...


Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS