wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Wrzesień 2015, Nr 9 (244) |


• Czy BIM (modelowanie informacji o budynkach) to dla branży szansa na dobry biznes czy zagrożenie? • Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie – jaki naprawdę jest rynek pracy geodetów? • W cyklu „Poczet Profesorów PW” wywiad z prof. Janem Maciejem Chmielewskim, współtwórcą kierunku gospodarka przestrzenna na Wydziale ...

powrót

Damian Czekaj

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie

Wydaje się, że w branży geodezyjnej i kartograficznej problem z rekrutacją nowych pracowników nie powinien w ogóle istnieć. Wystarczy wspomnieć o utrzymującym się od kilku lat wysokim bezrobociu oraz niemałym tłumie absolwentów rokrocznie opuszczających mury wyższych uczelni i techników.Tylko że ilość nie zawsze przekłada się na jakość.

(...) w 2014 r. aż 80% pracodawców poszukujących pracowników miało problemy ze znalezieniem odpowiednich kandydatów (jest to odsetek o 2 punkty procentowe wyższy niż rok wcześniej i o 5 niż w 2010 r.). Takie dane znajdziemy w tegorocznym raporcie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pn. „Rynek pracy widziany oczami pracodawców”. (...)

Czy firmy geodezyjne i kartograficzne muszą się borykać z podobnymi problemami? Odpowiedź na to pytanie przynosi ankieta internetowa, którą przeprowadziliśmy wśród przedsiębiorców z naszej branży. Ponadto pytaliśmy w niej m.in. o przygotowanie absolwentów szkół wyższych i techników do pracy w zawodzie, o trzy cechy idealnego pracownika i warunki, na jakie może liczyć tuż po zatrudnieniu. Aby wyniki były możliwie najbardziej miarodajne, staraliśmy się, aby każdy region kraju reprezentowany był przez podobną liczbę ankietowanych.

W końcu 2014 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 2329 bezrobotnych geodetów i kartografów (GEODETA 3/2015) i był to drugi najgorszy wynik w historii naszego 14-letniego badania (rekordowy pod tym względem był rok 2013 – 2672 bezrobotnych). A zatem – przynajmniej teoretycznie – jest spośród kogo rekrutować nowych pracowników. Przedsiębiorcy geodezyjni nie powinni też narzekać na napływ wykształconych kandydatów do pracy – studia I stopnia na kierunku geodezja i kartografia w 2014 r. ukończyło 2224 osoby (przy czym 853 inżynierów zdecydowało się kontynuować studia na poziomie magisterskim), a II stopnia – 1033.

Mimo to wśród uczestników naszej ankiety dominuje przekonanie, że w branży geodezyjnej trudno zarówno o wykwalifikowanego, doświadczonego pracownika (tak uważa 69% ankietowanych), jak i dobrego początkującego pracownika o niewielkim doświadczeniu zawodowym (56%). Jednocześ­nie niemal połowa przedsiębiorców wskazuje, że obecnie łatwiej jest znaleźć odpowiedniego kandydata niż 5 lat temu. Średnio poszukiwanie nowego pracownika trwa 2,8 miesiąca, a na jedno stanowisko aplikuje 11 kandydatów. Podstawowe wymagania związane z oferowanym stanowiskiem spełnia jednak zaledwie 30% z nich. Trudności z naborem, jak można się domyślić, muszą się odbić niekorzystnie na działalności firmy. 45% przedsiębiorców biorących udział w ankiecie przyznało, że w ostatnim roku miało kłopoty z terminowym wykonaniem prac z powodu braków kadrowych...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article
Parę cierpkich słów do "biznesmenów" geodezyjnych "Mimo to wśród uczestników naszej ankiety dominuje przekonanie, że w branży geodezyjnej trudno zarówno o wykwalifikowanego, doświadczonego pracownika (tak uważa 69% ankietowanych), jak i dobrego początkującego pracownika o niewielkim doświadczeniu zawodowym (56%)." - bo w geodezji z tych rozgarniętych zostali nieliczni pasjonaci i Ci, których sytuacja życiowa zmusiła np. do powrotu w rodzinne strony. Kto może, ten emigruje lub trzyma się z daleka od geodezji, gdzie średnią krajową to można zarobić mając uprawnienia i 10 lat doświadczenia albo siedząc całe życie w delegacji. Nadgodziny "do odcięcia", najniższa krajowa reszta kasy w kopercie do ręki - oto prawdziwy obraz geodezji. Dziwicie się panowie "biznesmeni", że kumaci młodzi nie chcą u was pracować? Do studentów: jeszcze macie czas żeby uciec z tego bagna, geodezja to nie wyrok - każde większe korpo da wam na początek pensję za ponad 2000 zł netto, umowę o pracę i pakiet medyczny, o którym znajomi w geodezji mogą zapomnieć.
odpowiedz zgłoś

Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS