Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2013, Nr 8 (219) |


• Numer jeden w Polsce – o poznańskim ośrodku, który zwyciężył w plebiscycie GEODETY i Ricoh Polska na najlepszy PODGiK, opowiadają kierownik Joanna Muszyńska i geodeta powiatowy Jerzy Wiktorko • Dyrektywa INSPIRE – źródło zamieszania? Projekt edukacyjny „IIP dla każdego” • Portal Geostatystyczny • ...

powrót

Anna Wardziak

Łatwiejszy dostęp do zawodu?

Najważniejsze zmiany w Prawie geodezyjnym i kartograficznym wprowadzane ustawą z 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów dotyczą zniesienia egzaminów państwowych na uprawnienia zawodowe w trzech zakresach: 3 (pomiary podstawowe), 6 (redakcja map) i 7 (fotogrametria i teledetekcja) oraz skrócenie czasu obowiązkowej praktyki zawodowej.

I choć ustawa (DzU, poz. 829) wejdzie w życie 23 sierpnia, na przygotowanie i publikację rozporządzenia ws. uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii, które jest kluczem do wprowadzenia nowych rozwiązań, ustawodawca dał dodatkowy czas. Do jego wejścia w życie – ale nie dłużej niż przez pół roku – będzie obowiązywać dotychczasowe rozporządzenie z 30 lipca 2003 r.

Warunkiem zniesienia egzaminów na uprawnienia w wymienionych zakresach będzie legitymowanie się wykształceniem wyższym. Ustawa określa, że dla zakresu 3 muszą to być studia w obszarze nauk technicznych, a dla zakresu 6 i 7 – także przyrodniczych. W każdym przypadku program studiów powinien umożliwiać nabycie umiejętności dotyczących wymienionych zakresów. Minister administracji i cyf­ryzacji będzie jednak musiał wcześ­niej określić warunki, które powinny spełniać programy kształcenia (ma to zostać uregulowane w nowym rozporządzeniu). Obecnie żaden przepis nie definiuje zakresu tematycznego zagadnień, których poznanie na poziomie akademickim gwarantowałoby absolwentowi studiów nabycie umiejętności w tych zakresach.

Tego typu uprawnienia będą też mog­ły uzyskać osoby ze średnim wykształceniem geodezyjnym. Jednak będą musiały wykazać się znajomością przepisów w dziedzinie geodezji i kartografii, czyli de facto zdać egzamin. Za spełnianie wymagań kwalifikacyjnych GGK w uzasadnionych przypadkach może też uznać posiadanie innego pokrewnego wykształcenia i długoletniej geodezyjnej lub kartograficznej praktyki zawodowej.

Od początku prac nad ustawą deregulacyjną organizacje skupiające geodetów i kartografów wskazywały, że nasz zawód nie jest zamknięty i każdy absolwent po skończeniu studiów bądź szkoły średniej o profilu geodezyjnym może podjąć pracę zawodową. Równocześnie zwracały uwagę (np. SGP), że w Polsce, podobnie jak w większości państw Unii Europejskiej, działalność geodezyjna jest regulowana prawnie, co wynika przede wszystkim z celów i funkcji pełnionych przez geodezję w państwie. Gwarantem właściwej realizacji jej zadań jest powierzenie ich podmiotom, które posiadają w tym względzie właściwe kwalifikacje. Nie dziwi więc, że organizacje w większoś­ci z rezerwą lub sceptycyzmem odnoszą się do wprowadzonych do porządku prawnego zmian.

– Poza tym, że nie znamy wymagań różnych uczelni stawianych studentom w zakresie programów nauczania umożliwiających nabycie umiejętności w zakresach uprawnień 3, 6 i 7, należy wziąć pod uwagę to, że uprawnienia te obejmują trudne kierunki (osnowy, redakcja map, fotogrametria), a więc zagadnienia, których nauczanie do tej pory było piętą achillesową szkół wyższych i co do których mamy bardzo niewielu wykładowców – komentuje te propozycje prezes Polskiej Geodezji Komercyjnej Waldemar Klocek...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS