wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Sierpień 2013, Nr 8 (219) |


• Numer jeden w Polsce – o poznańskim ośrodku, który zwyciężył w plebiscycie GEODETY i Ricoh Polska na najlepszy PODGiK, opowiadają kierownik Joanna Muszyńska i geodeta powiatowy Jerzy Wiktorko • Dyrektywa INSPIRE – źródło zamieszania? Projekt edukacyjny „IIP dla każdego” • Portal Geostatystyczny • ...

powrót

Jerzy Królikowski

Trzy stopnie wtajemniczenia

Zestawienie odbiorników GNSS klasy GIS, cz. II

Coraz dokładniejsze, łatwiejsze w obsłudze, bardziej wszechstronne, tańsze, szybsze i… ładniejsze, ale przede wszystkim coraz bardziej zróżnicowane. Tak można streścić zmiany w ofercie sprzętu satelitarnego dla GIS-u. Nim podsumujemy propozycje krajowych dystrybutorów, dokończmy przegląd nowości, który zaczęliśmy w lipcowym GEODECIE, w pierwszej części zestawienia. Tym razem prezentujemy 31 instrumentów, których marki zaczynają się na litery od J do U.

Firma geoMpix z Rzeszowa specjalistom od GIS-u proponuje zestaw składający się z tabletu Juniper Mesa oraz niewielkiego zewnętrznego odbiornika SX Blue II GNSS marki Getac (opisany był w pierwszej części zestawienia). Dzięki takiemu połączeniu otrzymujemy nie tylko spore możliwości przetwarzania danych na dużym ekranie, ale również wysoką dokładność pomiaru. W najbardziej rozbudowanej wersji urządzenie może bowiem korzystać z poprawek RTK. Tablety Juniper Mesa można nabyć także bez zewnętrznego odbiornika – oprócz firmy geo­Mpix oferuje je APOGEO.

Dwa nowe modele zaprezentowała szwajcarska Leica Geosystems. Zeno 5 to elegancki pancerny smartfon z klawiaturą QWERTY. W standardzie jest to urządzenie jednosystemowe pozwalające na pomiar z metrową dokładnością. Jednak po dołączeniu zewnętrznej anteny geodezyjnej instrument może korzystać z sygnałów GLONASS oraz pracować w trybie dwuczęstotliwościowym, redukując dzięki poprawkom RTK błąd do kilku centymetrów. Podobne możliwości, tyle że na znacznie większym ekranie (tj. 1024 x 600 px), oferuje tablet CS25 wyposażony m.in. w niezły procesor 1600 MHz.
Nowość chińskiego Southa to S750, młodszy brat S760. Różni się od niego przede wszystkim mniejszymi możliwościami pomiarowymi. O ile starszy instrument może pracować nawet w trybie RTK, to nowszy już tylko w DGPS. Procesor, system operacyjny, porty, aparat fotograficzny, liczba klawiszy czy szczelność obudowy – to pozostałe różnice między tymi odbiornikami...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS