Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2013, Nr 8 (219) |


• Numer jeden w Polsce – o poznańskim ośrodku, który zwyciężył w plebiscycie GEODETY i Ricoh Polska na najlepszy PODGiK, opowiadają kierownik Joanna Muszyńska i geodeta powiatowy Jerzy Wiktorko • Dyrektywa INSPIRE – źródło zamieszania? Projekt edukacyjny „IIP dla każdego” • Portal Geostatystyczny • ...

powrót

Jerzy Królikowski

Trzy stopnie wtajemniczenia

Zestawienie odbiorników GNSS klasy GIS, cz. II

Coraz dokładniejsze, łatwiejsze w obsłudze, bardziej wszechstronne, tańsze, szybsze i… ładniejsze, ale przede wszystkim coraz bardziej zróżnicowane. Tak można streścić zmiany w ofercie sprzętu satelitarnego dla GIS-u. Nim podsumujemy propozycje krajowych dystrybutorów, dokończmy przegląd nowości, który zaczęliśmy w lipcowym GEODECIE, w pierwszej części zestawienia. Tym razem prezentujemy 31 instrumentów, których marki zaczynają się na litery od J do U.

Firma geoMpix z Rzeszowa specjalistom od GIS-u proponuje zestaw składający się z tabletu Juniper Mesa oraz niewielkiego zewnętrznego odbiornika SX Blue II GNSS marki Getac (opisany był w pierwszej części zestawienia). Dzięki takiemu połączeniu otrzymujemy nie tylko spore możliwości przetwarzania danych na dużym ekranie, ale również wysoką dokładność pomiaru. W najbardziej rozbudowanej wersji urządzenie może bowiem korzystać z poprawek RTK. Tablety Juniper Mesa można nabyć także bez zewnętrznego odbiornika – oprócz firmy geo­Mpix oferuje je APOGEO.

Dwa nowe modele zaprezentowała szwajcarska Leica Geosystems. Zeno 5 to elegancki pancerny smartfon z klawiaturą QWERTY. W standardzie jest to urządzenie jednosystemowe pozwalające na pomiar z metrową dokładnością. Jednak po dołączeniu zewnętrznej anteny geodezyjnej instrument może korzystać z sygnałów GLONASS oraz pracować w trybie dwuczęstotliwościowym, redukując dzięki poprawkom RTK błąd do kilku centymetrów. Podobne możliwości, tyle że na znacznie większym ekranie (tj. 1024 x 600 px), oferuje tablet CS25 wyposażony m.in. w niezły procesor 1600 MHz.
Nowość chińskiego Southa to S750, młodszy brat S760. Różni się od niego przede wszystkim mniejszymi możliwościami pomiarowymi. O ile starszy instrument może pracować nawet w trybie RTK, to nowszy już tylko w DGPS. Procesor, system operacyjny, porty, aparat fotograficzny, liczba klawiszy czy szczelność obudowy – to pozostałe różnice między tymi odbiornikami...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS