Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2013, Nr 8 (219) |


• Numer jeden w Polsce – o poznańskim ośrodku, który zwyciężył w plebiscycie GEODETY i Ricoh Polska na najlepszy PODGiK, opowiadają kierownik Joanna Muszyńska i geodeta powiatowy Jerzy Wiktorko • Dyrektywa INSPIRE – źródło zamieszania? Projekt edukacyjny „IIP dla każdego” • Portal Geostatystyczny • ...

powrót

Jerzy Królikowski

Profeska czy amatorka

Odbiorniki satelitarne dla GIS?-u są coraz bardziej wypierane przez prostsze, choć znacznie tańsze urządzenia turystyczne lub smartfony. Czy warto w ten sposób oszczędzać? Postanowiliśmy sprawdzić, czym w praktyce różnią się te trzy typy instrumentów.

Jeszcze na początku poprzedniej dekady odbiornik satelitarny uznawany był za towar niemal luksusowy. Już wtedy prorokowano jednak, że prędzej czy później GPS-y trafią pod strzechy, choć chyba mało kto spodziewał się, że nastąpi to tak szybko. Za popularyzacją tego sprzętu nie nadąża jednak wzrost świadomości, jak z nich korzys­tać. Efektem tego są czasem zabawne, a czasem tragiczne przypadki, gdy ufający bezwzględnie wskazaniom nawigacji kierowcy wpadają do rzeki bądź błądzą w środku lasu. Nie inaczej jest wśród profesjonalnych użytkowników odbiorników, szczególnie speców od GIS-u czy kartografii. Przeglądając ulotki sprzętu, nierzadko dochodzą oni do wniosku, że nie ma co dopłacać za instrument o niewiele lepszej dokładności, więc zadowalają się amatorskimi odbiornikami.

W tabeli zestawiliśmy podstawowe wady i zalety trzech typów instrumentów wykorzystywanych w pracach GIS-owych. Dociekliwi zwrócą uwagę, że z roku na rok różnice między nimi się zacierają. Przykładem są smartfony ze wzmocnioną obudową czy odbiorniki turystyczne z systemem operacyjnym Android. W niewielkim stopniu dotyczy to jednak możliwości pomiarowych, więc to na nich skupiliśmy się w naszym krótkim teście. Sprzęt amatorski reprezentuje w nim smartfon Samsung GT-S8530 odbierający wyłącznie sygnały GPS oraz odbiornik turystyczny Garmin Dakota korzystający także z poprawek EGNOS. Dobierając profesjonalny sprzęt GIS-owy, postanowiliśmy sięgnąć po coś z wyższej półki – dzięki uprzejmości firmy Czerski Trade Polska otrzymaliśmy do testu odbiornik Stonex S7G wyposażony w 120-kanałową płytę NovAtela, korzystający z systemów GPS, GLONASS oraz SBAS, a także poprawek DGPS i RTK. Choć S7G sprzedawany jest z zewnętrzną anteną geodezyjną, zrezygnowaliśmy z jej użycia, gdyż byłby to już wtedy typowy zestaw geodezyjny...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS