Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2013, Nr 8 (219) |


• Numer jeden w Polsce – o poznańskim ośrodku, który zwyciężył w plebiscycie GEODETY i Ricoh Polska na najlepszy PODGiK, opowiadają kierownik Joanna Muszyńska i geodeta powiatowy Jerzy Wiktorko • Dyrektywa INSPIRE – źródło zamieszania? Projekt edukacyjny „IIP dla każdego” • Portal Geostatystyczny • ...

powrót

Jerzy Gajdek

Odległość budynku od granicy

Projektowany budynek powinien znajdować się w odległości co najmniej 4 m od granicy działki. Ta niby prosta zależność komplikuje się z oczywistego dla geodetów powodu.

Pożary i wojny dewastujące miasta były najważniejszymi czynnikami wpływającymi na doskonalenie przepisów budowlanych. Bezpieczeństwo ogniowe determinujące ograniczenia budowlane było priorytetem od początków kształtowania się prawa budowlanego. Nie inaczej jest i w aktualnie obowiązującym Prawie budowlanym oraz przepisie wykonawczym do niego [rozporządzenie ministra infrastruktury ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie]. Wyrażone jest to przez okreś­lenie – wynikające z wiedzy i doświadczeń – zbioru niezbędnych odległości pomiędzy projektowanymi, a także projektowanymi i istniejącymi budynkami.

Do napisania tego tekstu zainspirował mnie list otwarty inwestorów i właścicieli nieruchomości skierowany do wszystkich geodetów w Polsce opublikowany m.in. z komentarzem w GEODECIE 2/2013. List ten zaowocował apelem ówczesnego prezesa GIG Bogdana Grzechnika skierowanym „do głównego geodety kraju, a także do pracowników administracji i wykonawców”. Zgadzając się z przedstawionymi propozycjami, spróbuję rozwiązać jeden problem (oznaczony jako II w publikacji w GEODECIE). Ma on związek z granicami (prawnymi) i odległościami od nich do istniejących i projektowanych budynków. Opisany jest tam przypadek ustalenia granicy podczas rozgraniczenia, co zmniejszyło jej odleg­łość od budynku z 4,00 m do 3,70 m. Ponadto pada tam propozycja, aby w przepisach budowlanych obowiązywał zapis dotyczący przebiegu granic w odległości 4 m ± 0,5 m (tzn. od 3,5 m do 4,5 m) od projektowanych budynków.

• Jak poprawić przepisy

W rozdziale 7 – Usytuowanie budynków z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe [rozporządzenie ministra infrastruktury ws. warunków technicznych... § 271.1] jest zamieszczona tabela z minimalnymi odległościami między budynkami w zależności od klasy odporności ogniowej tych projektowanych budynków. W moich rozważaniach wez­mę pod uwagę odległość 8 m, a wnioski końcowe będą się odnosić do wszystkich przypadków. Kiedy budynki są projektowane po dwóch stronach granicy (prawnej), to niby pros­ta zależność komplikuje się z oczywistego dla geodetów powodu, zupełnie nieuwzględnionego przez ustawodawcę w rozporządzeniu [rozporządzenie ministra infrastruktury ws. warunków technicznych...], co jest przedstawione na rysunku. Chodzi o to, że fizycznie utrwalona granicznikami granica nie jest bezbłędna. Każda granica zawiera się w pasie zdeterminowanym podwójnym odchyleniem liniowym dl dla punktów granicznych stabilizowanych. Z kolei wyliczenie odchylenia dl opiera się na maksymalnych błędach średnich m (odchyleniach standardowych σ) wynoszących maks. 0,10 m dla pomiaru punktów granicznych z prawdopodobieństwem P = 0,683.

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem [z 9 listopada 2011 r. ws. standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów...] geodeci są zobligowani do:
• Zaprojektowania pomiarowej osnowy sytuacyjnej (POS) tak, aby błąd średni najsłabszego punktu mPOS ≤ 0,10 m (dotychczas dopuszczano mPOS ≤ 0,20 m).
• Zapewnienia dokładności pomiaru punktów i znaków granicznych z punktów POS (uznanych z kolei za bezbłędne – po wyrównaniu metodą najmniejszych kwadratów) z dokładnością mP ≤ 0,10 m, co oznacza, że geodeci mierzący dany znak (punkt) graniczny z zaprojektowanych przez siebie POS mogą uzyskać dopuszczalną różnicę dl ≤ 0,15 m pomiędzy swoim pomiarem a danymi uzyskanymi z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (PZGiK).

Wyobraźmy sobie, że granica 1-12-11 (rys.) została w swoim czasie zaprojektowana, wyniesiona, zastabilizowana, pomierzona i przyjęta do PZGiK w wyniku podziału zgodnie z wymogami rozporządzenia [rozporządzenie mswia z 9 listopada 2011 r. ws. standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów...]...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS