wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Sierpień 2013, Nr 8 (219) |


• Numer jeden w Polsce – o poznańskim ośrodku, który zwyciężył w plebiscycie GEODETY i Ricoh Polska na najlepszy PODGiK, opowiadają kierownik Joanna Muszyńska i geodeta powiatowy Jerzy Wiktorko • Dyrektywa INSPIRE – źródło zamieszania? Projekt edukacyjny „IIP dla każdego” • Portal Geostatystyczny • ...

powrót

Jerzy Gajdek

Odległość budynku od granicy

Projektowany budynek powinien znajdować się w odległości co najmniej 4 m od granicy działki. Ta niby prosta zależność komplikuje się z oczywistego dla geodetów powodu.

Pożary i wojny dewastujące miasta były najważniejszymi czynnikami wpływającymi na doskonalenie przepisów budowlanych. Bezpieczeństwo ogniowe determinujące ograniczenia budowlane było priorytetem od początków kształtowania się prawa budowlanego. Nie inaczej jest i w aktualnie obowiązującym Prawie budowlanym oraz przepisie wykonawczym do niego [rozporządzenie ministra infrastruktury ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie]. Wyrażone jest to przez okreś­lenie – wynikające z wiedzy i doświadczeń – zbioru niezbędnych odległości pomiędzy projektowanymi, a także projektowanymi i istniejącymi budynkami.

Do napisania tego tekstu zainspirował mnie list otwarty inwestorów i właścicieli nieruchomości skierowany do wszystkich geodetów w Polsce opublikowany m.in. z komentarzem w GEODECIE 2/2013. List ten zaowocował apelem ówczesnego prezesa GIG Bogdana Grzechnika skierowanym „do głównego geodety kraju, a także do pracowników administracji i wykonawców”. Zgadzając się z przedstawionymi propozycjami, spróbuję rozwiązać jeden problem (oznaczony jako II w publikacji w GEODECIE). Ma on związek z granicami (prawnymi) i odległościami od nich do istniejących i projektowanych budynków. Opisany jest tam przypadek ustalenia granicy podczas rozgraniczenia, co zmniejszyło jej odleg­łość od budynku z 4,00 m do 3,70 m. Ponadto pada tam propozycja, aby w przepisach budowlanych obowiązywał zapis dotyczący przebiegu granic w odległości 4 m ± 0,5 m (tzn. od 3,5 m do 4,5 m) od projektowanych budynków.

• Jak poprawić przepisy

W rozdziale 7 – Usytuowanie budynków z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe [rozporządzenie ministra infrastruktury ws. warunków technicznych... § 271.1] jest zamieszczona tabela z minimalnymi odległościami między budynkami w zależności od klasy odporności ogniowej tych projektowanych budynków. W moich rozważaniach wez­mę pod uwagę odległość 8 m, a wnioski końcowe będą się odnosić do wszystkich przypadków. Kiedy budynki są projektowane po dwóch stronach granicy (prawnej), to niby pros­ta zależność komplikuje się z oczywistego dla geodetów powodu, zupełnie nieuwzględnionego przez ustawodawcę w rozporządzeniu [rozporządzenie ministra infrastruktury ws. warunków technicznych...], co jest przedstawione na rysunku. Chodzi o to, że fizycznie utrwalona granicznikami granica nie jest bezbłędna. Każda granica zawiera się w pasie zdeterminowanym podwójnym odchyleniem liniowym dl dla punktów granicznych stabilizowanych. Z kolei wyliczenie odchylenia dl opiera się na maksymalnych błędach średnich m (odchyleniach standardowych σ) wynoszących maks. 0,10 m dla pomiaru punktów granicznych z prawdopodobieństwem P = 0,683.

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem [z 9 listopada 2011 r. ws. standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów...] geodeci są zobligowani do:
• Zaprojektowania pomiarowej osnowy sytuacyjnej (POS) tak, aby błąd średni najsłabszego punktu mPOS ≤ 0,10 m (dotychczas dopuszczano mPOS ≤ 0,20 m).
• Zapewnienia dokładności pomiaru punktów i znaków granicznych z punktów POS (uznanych z kolei za bezbłędne – po wyrównaniu metodą najmniejszych kwadratów) z dokładnością mP ≤ 0,10 m, co oznacza, że geodeci mierzący dany znak (punkt) graniczny z zaprojektowanych przez siebie POS mogą uzyskać dopuszczalną różnicę dl ≤ 0,15 m pomiędzy swoim pomiarem a danymi uzyskanymi z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (PZGiK).

Wyobraźmy sobie, że granica 1-12-11 (rys.) została w swoim czasie zaprojektowana, wyniesiona, zastabilizowana, pomierzona i przyjęta do PZGiK w wyniku podziału zgodnie z wymogami rozporządzenia [rozporządzenie mswia z 9 listopada 2011 r. ws. standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów...]...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS