Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2013, Nr 8 (219) |


• Numer jeden w Polsce – o poznańskim ośrodku, który zwyciężył w plebiscycie GEODETY i Ricoh Polska na najlepszy PODGiK, opowiadają kierownik Joanna Muszyńska i geodeta powiatowy Jerzy Wiktorko • Dyrektywa INSPIRE – źródło zamieszania? Projekt edukacyjny „IIP dla każdego” • Portal Geostatystyczny • ...

powrót

Sławomir Mleczko

(W)wakacje na ?piątkę?!

Szkoła fotointerpretacji, część 8

Sierpień jest w naszym kraju miesiącem, w którym dominuje stabilna, słoneczna i ciepła pogoda. To idealny czas do spędzenia kilku dni w górach. Na szlakach nie zalega już śnieg, a dzień jest jeszcze długi – dlatego warto w tym okresie rozważyć górską wyprawę. Podczas planowania wycieczki zwykle korzystamy z map turystycznych. Właściwa interpretacja ich treści może stanowić spory problem dla przeciętnego turysty, szczególnie na obszarach wysokogórskich. Konieczność zastosowania generalizacji i wyboru treści w tak urozmaiconym terenie często powoduje utratę niezwykle istotnych informacji.
Prezentowana obok ilustracja przedstawia okolice Przedniego Stawu znajdującego się w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, czyli popularnej „piątce”. Zdjęcie (zorientowane na północ) zostało wykonane 9 lipca 2013 roku przez MGGP Aero z Tarnowa. Wspomniana dolina leży w Tatrach Wysokich i stanowi górne piętro Doliny Roztoki, która z kolei jest częścią rozległej Doliny Białki.

Już na pierwszy rzut oka stwierdzamy, że ukształtowanie terenu w kadrze obok jest mocno zróżnicowane. Zdjęcie wydaje się bardzo plastyczne. Dzięki ostrym granicom, nieregularnym kształtom, zmienności barwy, jasnoś­ci oraz „grze” świat­ła i cienia, która pozwala wyeksponować różne formy terenu, uzyskujemy w obrazie dodatkowo wrażenie dynamiki. Opisywana dolina oraz jej otoczenie swoją fizjonomię zawdzięczają plejstoceńskim lodowcom, które 10 tys. lat temu jeszcze tworzyły się w tym miejscu. Mimo czasu, jaki upłynął od stopienia się tutaj ostatniego lodowca, nadal możemy zobaczyć ślady jego istnienia i działalnoś­ci. Świadczą o tym nie tylko cyrki lodowcowe, w których znajdują się dzisiaj jeziora, ale również wały moreny czołowej, rygle skalne czy ślady wygładów lodowcowych.

Jeziora cyrkowe, zwane też karowymi, powstają w miejscach, gdzie niegdyś tworzył się lodowiec. Są stosunkowo głębokie, mają przeważnie owalny kształt, otoczone są z trzech stron stromymi stokami, a z czwartej ryglem skalnym. Przyjrzyjmy się uważnie zbiornikowi widocznemu w centralnej częś­ci zdjęcia – czy dostrzegamy opisane wyżej cechy?...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS