wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Sierpień 2013, Nr 8 (219) |


• Numer jeden w Polsce – o poznańskim ośrodku, który zwyciężył w plebiscycie GEODETY i Ricoh Polska na najlepszy PODGiK, opowiadają kierownik Joanna Muszyńska i geodeta powiatowy Jerzy Wiktorko • Dyrektywa INSPIRE – źródło zamieszania? Projekt edukacyjny „IIP dla każdego” • Portal Geostatystyczny • ...

powrót

Jerzy Królikowski

Prawo geodezyjne do remontu

Główny Urząd Geodezji i Kartografii opublikował do konsultacji projekt założeń do nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Akt ten – w zamierzeniu GUGiK-u – ma stać się nowocześ­niejszy i bardziej spójny, a także zlikwidować część barier w procesie inwestycyjnym.

Nowelizację wymusił niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. opłat za czynności geodezyjne i kartograficzne. Siłą rzeczy kwestia ta stała się więc jednym z ważniejszych tematów założeń. Zgodnie z wyrokiem Pgik ma określać szczegółowe zasady kalkulacji opłat. GUGiK proponuje, by standardowe ceny były wyliczane na bazie: dotychczasowego cennika, szacowanego popytu na dane oraz kosztów utrzymania poszczególnych rejestrów. Ma to zapobiec spadkowi przychodów z tytułu udostępniania zasobu. Standardowa cena będzie mnożona przez odpowiedni współczynnik, który ma być uzależniony od: ilości zamawianych danych, ich jakości, sposobu udostępniania oraz celu wykorzys­tania. I tak, współczynnik poniżej 1,0 ma dotyczyć danych: na potrzeby roboty geodezyjnej podlegającej zgłoszeniu do zasobu (0,5) oraz do celów szkoleniowych (0,8). Więcej (1,1-3,0) zapłacimy za użycie rejestrów do celów komercyjnych. Cena standardowa (1,0) ma zaś dotyczyć wykorzystania danych na własne potrzeby. Taniej zapłacimy ponadto za dane gorszej jakości oraz w większej ilości.

Do celów naukowych i badawczych materiały PZGiK będą dostępne za darmo, ale tylko w formie elektronicznej. Ponadto GUGiK chce uwolnić dla wszystkich chętnych i do dowolnych celów bazy: granic, adresów, nazw geograficznych, BDO oraz numeryczny model terenu o rozdzielczości powyżej 100 m. Projekt założeń przewiduje również pobieranie opłat za korzystanie z ASG-EUPOS – z jednej strony mają one być przystępne dla użytkowników, a z drugiej – zapewnić utrzymanie systemu. Nowością będą czasowe licencje na korzystanie z danych za pośrednictwem usług sieciowych. Wraz z tymi regulacjami GUGiK planuje także określić kary, jakie będą nakładane za wykorzystanie danych z PZGiK niezgodnie z licencją.

Zadania samorządów związane z utrzymaniem zasobu mają być finansowane w wysokości nie mniejszej niż średnia roczna kwota wpływów uzyskanych w okresie poprzednich 3 lat za udostępnianie swoich danych. Ta propozycja ma zapobiec często spotykanym sytuacjom, że spora część wpływów powiatowej geodezji trafia na cele inne niż geodezyjne. Pomysł jest ryzykowny, bo spotka się z ostrym sprzeciwem samorządów, które będą podważały jego konstytucyjność...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS