Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2013, Nr 8 (219) |


• Numer jeden w Polsce – o poznańskim ośrodku, który zwyciężył w plebiscycie GEODETY i Ricoh Polska na najlepszy PODGiK, opowiadają kierownik Joanna Muszyńska i geodeta powiatowy Jerzy Wiktorko • Dyrektywa INSPIRE – źródło zamieszania? Projekt edukacyjny „IIP dla każdego” • Portal Geostatystyczny • ...

powrót

Jerzy Królikowski

Prawo geodezyjne do remontu

Główny Urząd Geodezji i Kartografii opublikował do konsultacji projekt założeń do nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Akt ten – w zamierzeniu GUGiK-u – ma stać się nowocześ­niejszy i bardziej spójny, a także zlikwidować część barier w procesie inwestycyjnym.

Nowelizację wymusił niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. opłat za czynności geodezyjne i kartograficzne. Siłą rzeczy kwestia ta stała się więc jednym z ważniejszych tematów założeń. Zgodnie z wyrokiem Pgik ma określać szczegółowe zasady kalkulacji opłat. GUGiK proponuje, by standardowe ceny były wyliczane na bazie: dotychczasowego cennika, szacowanego popytu na dane oraz kosztów utrzymania poszczególnych rejestrów. Ma to zapobiec spadkowi przychodów z tytułu udostępniania zasobu. Standardowa cena będzie mnożona przez odpowiedni współczynnik, który ma być uzależniony od: ilości zamawianych danych, ich jakości, sposobu udostępniania oraz celu wykorzys­tania. I tak, współczynnik poniżej 1,0 ma dotyczyć danych: na potrzeby roboty geodezyjnej podlegającej zgłoszeniu do zasobu (0,5) oraz do celów szkoleniowych (0,8). Więcej (1,1-3,0) zapłacimy za użycie rejestrów do celów komercyjnych. Cena standardowa (1,0) ma zaś dotyczyć wykorzystania danych na własne potrzeby. Taniej zapłacimy ponadto za dane gorszej jakości oraz w większej ilości.

Do celów naukowych i badawczych materiały PZGiK będą dostępne za darmo, ale tylko w formie elektronicznej. Ponadto GUGiK chce uwolnić dla wszystkich chętnych i do dowolnych celów bazy: granic, adresów, nazw geograficznych, BDO oraz numeryczny model terenu o rozdzielczości powyżej 100 m. Projekt założeń przewiduje również pobieranie opłat za korzystanie z ASG-EUPOS – z jednej strony mają one być przystępne dla użytkowników, a z drugiej – zapewnić utrzymanie systemu. Nowością będą czasowe licencje na korzystanie z danych za pośrednictwem usług sieciowych. Wraz z tymi regulacjami GUGiK planuje także określić kary, jakie będą nakładane za wykorzystanie danych z PZGiK niezgodnie z licencją.

Zadania samorządów związane z utrzymaniem zasobu mają być finansowane w wysokości nie mniejszej niż średnia roczna kwota wpływów uzyskanych w okresie poprzednich 3 lat za udostępnianie swoich danych. Ta propozycja ma zapobiec często spotykanym sytuacjom, że spora część wpływów powiatowej geodezji trafia na cele inne niż geodezyjne. Pomysł jest ryzykowny, bo spotka się z ostrym sprzeciwem samorządów, które będą podważały jego konstytucyjność...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS