Janusz Dygaszewicz, Agnieszka Nowakowska, Magdalena Pączek-Borowska
Portal Geostatystyczny
Nowoczesne narzędzie do udostępniania wyników badań statystycznych
|
Świat stał się globalną wioską. Informacja, w tym przestrzenna, ma być łatwo dostępna, szybka i prosta w interpretacji. W duchu tym tworzone są portale społecznościowe, branżowe, a także rządowe, które – dzieląc się gromadzonymi danymi – przyczyniają się do tworzenia społeczeństwa informacyjnego.
Instytucjami powołanymi do gromadzenia i przetwarzania danych referencyjnych są krajowe urzędy statystyczne. Na całym świecie ich zadaniem jest dostarczanie wiarygodnych, rzetelnych, niezależnych oraz wysokiej jakości informacji statystycznych na temat stanu i zmian zachodzących w społeczeństwie, gospodarce i środowisku naturalnym, odpowiadających potrzebom odbiorców krajowych i międzynarodowych. W tym celu statystyka publiczna zbiera, gromadzi, przechowuje, analizuje dane statystyczne, a także udostępnia je w formie wynikowych informacji statystycznych. Dotychczas Główny Urząd Statystyczny udostępniał dane poprzez Portal Informacyjny GUS, w postaci komunikatów i obwieszczeń prezesa GUS (ogłaszanych w Dzienniku Urzędowym GUS oraz Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”), komunikatów prasowych (konferencje prasowe prezesa GUS) oraz publikacji. Dane udostępniane są także w bazach/bankach danych zarówno o charakterze tematycznym (np. Baza Demografia), jak i wielotematycznym (Bank Danych Lokalnych).
Obecnie dzięki technologii GIS, która wykorzystana została w obydwu spisach powszechnych, tj. Powszechnym Spisie Rolnym 2010 (PSR 2010) i Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2011 (NSP 2011), informacje statystyczne wzbogacone o dane geoprzestrzenne są prezentowane za pomocą Portalu Geostatystycznego.
Portal Geostatystyczny to nowoczesne rozwiązanie umożliwiające kartograficzną prezentację danych pozyskanych w spisach powszechnych. Pozwala na udostępnianie informacji dla szerokiego grona odbiorców, m.in. administracji publicznej, przedsiębiorców, użytkowników indywidualnych oraz instytucji naukowo-badawczych. Kompleksowe rozwiązanie dostosowane jest do standardów europejskich, a wszystkie dane w drodze przetwarzania zostają przedstawione w formie odpersonalizowanej, z zachowaniem tajemnicy statystycznej.
Wyniki spisów opracowane zostały w Analitycznej Bazie Mikrodanych (ABM), która za pomocą odpowiednich narzędzi informatycznych generuje różnego typu zestawienia danych oraz statystyki w postaci tabel i kostek wielowymiarowych. W ABM przygotowane zostały również agregaty na potrzeby Portalu Geostatystycznego, które zreplikowano do jego bazy. Portal funkcjonuje w dwóch płaszczyznach: dla użytkowników wewnętrznych (statystyka publiczna) oraz zewnętrznych, a zakres prezentowanych danych jest definiowany za pomocą odpowiednich ról i uprawnień. Użytkownicy wewnętrzni mają dostęp zarówno do danych jednostkowych, jak i zagregowanych, natomiast użytkownicy zewnętrzni – do danych zagregowanych publikowanych z uwzględnieniem tajemnicy statystycznej...
Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY
powrót
|