wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Sierpień 2013, Nr 8 (219) |


• Numer jeden w Polsce – o poznańskim ośrodku, który zwyciężył w plebiscycie GEODETY i Ricoh Polska na najlepszy PODGiK, opowiadają kierownik Joanna Muszyńska i geodeta powiatowy Jerzy Wiktorko • Dyrektywa INSPIRE – źródło zamieszania? Projekt edukacyjny „IIP dla każdego” • Portal Geostatystyczny • ...

powrót

Janusz Dygaszewicz, Agnieszka Nowakowska, Magdalena Pączek-Borowska

Portal Geostatystyczny

Nowoczesne narzędzie do udostępniania wyników badań statystycznych

Świat stał się globalną wioską. Informacja, w tym przestrzenna, ma być łatwo dostępna, szybka i prosta w interpretacji. W duchu tym tworzone są portale społecznościowe, branżowe, a także rządowe, które – dzieląc się gromadzonymi danymi – przyczyniają się do tworzenia społeczeństwa informacyjnego.

Instytucjami powołanymi do gromadzenia i przetwarzania danych referencyjnych są krajowe urzędy statystyczne. Na całym świecie ich zadaniem jest dostarczanie wiarygodnych, rzetelnych, niezależnych oraz wysokiej jakoś­ci informacji statystycznych na temat stanu i zmian zachodzących w społeczeństwie, gospodarce i środowisku naturalnym, odpowiadających potrzebom odbiorców krajowych i międzynarodowych. W tym celu statystyka publiczna zbiera, gromadzi, przechowuje, analizuje dane statystyczne, a także udostępnia je w formie wynikowych informacji statystycznych.
Dotychczas Główny Urząd Statystyczny udostępniał dane poprzez Portal Informacyjny GUS, w postaci komunikatów i obwieszczeń prezesa GUS (ogłaszanych w Dzienniku Urzędowym GUS oraz Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”), komunikatów prasowych (konferencje prasowe prezesa GUS) oraz publikacji. Dane udostępniane są także w bazach/bankach danych zarówno o charakterze tematycznym (np. Baza Demografia), jak i wielotematycznym (Bank Danych Lokalnych).

Obecnie dzięki technologii GIS, która wykorzystana została w obydwu spisach powszechnych, tj. Powszechnym Spisie Rolnym 2010 (PSR 2010) i Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2011 (NSP 2011), informacje statystyczne wzbogacone o dane geoprzestrzenne są prezentowane za pomocą Portalu Geostatystycznego.

Portal Geostatystyczny to nowoczes­ne rozwiązanie umożliwiające kartograficzną prezentację danych pozyskanych w spisach powszechnych. Pozwala na udostępnianie informacji dla szerokiego grona odbiorców, m.in. administracji publicznej, przedsiębiorców, użytkowników indywidualnych oraz instytucji naukowo-badawczych. Kompleksowe rozwiązanie dostosowane jest do standardów europejskich, a wszystkie dane w drodze przetwarzania zostają przedstawione w formie odpersonalizowanej, z zachowaniem tajemnicy statystycznej.

Wyniki spisów opracowane zostały w Analitycznej Bazie Mikrodanych (ABM), która za pomocą odpowiednich narzędzi informatycznych generuje różnego typu zestawienia danych oraz statystyki w postaci tabel i kostek wielowymiarowych. W ABM przygotowane zostały również agregaty na potrzeby Portalu Geostatystycznego, które zreplikowano do jego bazy.
Portal funkcjonuje w dwóch płasz­czyz­nach: dla użytkowników wewnętrznych (statystyka publiczna) oraz zewnętrznych, a zakres prezentowanych danych jest definiowany za pomocą odpowiednich ról i uprawnień. Użytkownicy wewnętrzni mają dostęp zarówno do danych jednostkowych, jak i zagregowanych, natomiast użytkownicy zewnętrzni – do danych zagregowanych publikowanych z uwzględnieniem tajemnicy statystycznej...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS