Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2013, Nr 8 (219) |


• Numer jeden w Polsce – o poznańskim ośrodku, który zwyciężył w plebiscycie GEODETY i Ricoh Polska na najlepszy PODGiK, opowiadają kierownik Joanna Muszyńska i geodeta powiatowy Jerzy Wiktorko • Dyrektywa INSPIRE – źródło zamieszania? Projekt edukacyjny „IIP dla każdego” • Portal Geostatystyczny • ...

powrót

Zenon Parzyński

Dyrektywa INSPIRE ? źródło zamieszania?

Głównym celem dyrektywy INSPIRE jest profesjonalna ochrona środowiska. By chronić je w sposób rozsądny, efektywny, na różne sposoby i z uwzględnieniem wielu wpływających na siebie elementów, niezbędne jest posiadanie danych o środowisku. Spójrzmy na ten problem tylko od strony zbiorów danych.

• Kolejne kroki do celu

W skład Unii Europejskiej wchodzi 28 państw o różnej kulturze technicznej, informatycznej, o różnym stanie środowiska. Środowisko jest zróżnicowane nie tylko na terenie Europy, ale również w Stanach Zjednoczonych, Chinach czy Rosji. Problemem w Europie jest jednak brak jednolitości informacji o środowis­ku wynikający z dużej liczby krajów, a w nich różnych sposobów opisu powierzchni ziemi i jej wykorzystania.

Jako przykład niech posłużą polska BDOT (baza danych obiektów topograficznych) i niemiecki ATKIS (Amtliches Topographisch-Kartographisches Informationssystem, czyli Urzędowy Topograficzno-Kartograficzny System Informacyjny). W przypadku obu rozwiązań chodzi o topografię w skali 1:10 000, w obu występuje podział na trzy poziomy (tab. 1).
Zawartość tabeli powinna przekonać Państwa, że problem jest poważny – spojrzenie na powierzchnię ziemi z jednego punktu widzenia (bardzo ogólnego) w obu systemach nieco się różni. W aspekcie technicznym problemem jest osiągnięcie interoperacyjności, czyli możliwości łączenia danych z różnych źródeł (aplikacji, baz danych). By dane można było łączyć, muszą być zgodne ich typy – nie da się np. do rastra dodać liczby całkowitej.

• Zgodność typów

Musimy więc posługiwać się tymi samymi typami – czyli łączyć liczby całkowite z całkowitymi, rzeczywiste z rzeczywistymi itp. Ale to jest zdecydowanie za mało! Jeśli dodamy liczbę punktów granicznych jakiejś posiadłości (liczba całkowita) do liczby znajdujących się na niej pokoi (też liczba całkowita), to otrzymamy np. 157. I co z tego? Wynik nawet nie będzie oryginalny, za to na pewno bez sensu. Łączone dane muszą nieść ze sobą to samo znaczenie informacji – ten sam sens. Ale to też jest zdecydowanie za mało!

• Struktura

System obiektowy składa się z obiektów i łączących je relacji. Niektórzy krzyczą głośno, że mają systemy obiektowe, a tak naprawdę mają systemy, w których są zapisane dane o pojedynczych obiektach, bo brak w nich relacji pomiędzy obiektami. Te relacje łączące obiekty stwarzają kolejne problemy. Załóżmy, że chcemy połączyć dane z 28 krajów dotyczące np. działek i budynków. Ale pomiędzy działką i budynkiem zachodzi pewien związek, który w bazie można zapisać w różny sposób.
W górnej części rys. 1 związek jest zapisany w postaci atrybutu. Klasa budynek ma atrybut „nrDzialki”, w którym ma zostać zapisany numer działki, na terenie której budynek się znajduje. W częś­ci dolnej ten związek między działką i budynkiem jest zaznaczony znacznie wyraźniej – w postaci asocjacji łączącej dwie klasy: EGB_Dzialka i EGB_Budynek. Taki zapis relacji oznacza, że będziemy mogli znaleźć działkę, na terenie której stoi dany budynek, ale też wszystkie budynki, które są na danej działce (relacja jest dwustronna)...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS