Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2001, Nr 6 (73) |


• Pomiary przemieszczeń – rozmowa z prof. Wojciechem Januszem z IGiK • Jak zdążyć na ten ekspres?, czyli SGP a samorząd zawodowy geodetów i kartografów • Wnioski ze Śląska – WODGiK-i jako nowoczesne centra geoinformatyki • Przepisy, pieniądze i ludzie na konferencji w Elblągu • Bliżej obywatela – ...

powrót

Jerzy Zemła

Najdalej na północ

Najnowsze pomiary wykazały, że najbardziej wysuniętym na północ krańcem Polski jest nie przylądek Rozewie, ale punkt położony w Jastrzębiej Górze, na trawersie wschodniego krańca kamiennych gabionów (umocnienia brzegu). Jego współrzędne w układzie „WGS-84” zostały określone przez Zespół Zabezpieczenia Geodezyjnego
Urzędu Morskiego w Gdyni. Pomiar wykonano 21 grudnia 2000 r.

Pomiary kontrolne i profilowanie abrazyjnych odcinków strefy przybrzeżnej wybrzeża są rutynową, cykliczną (coroczną) działalnością Zespołu Zabezpieczenia Geodezyjnego (ZZG), wykonywaną na potrzeby i zlecenie Wydziału Ochrony Wybrzeża UM. Z kolei pomiary linii brzegowej do celów prawnych, jako granicy działek nadbrzeżnych pasa technicznego, powinny się odbywać praktycznie w cyklu dziesięcioletnim. Ustalenie miejsca pomiaru na linii brzegu zależy od wielu czynników:
- charakteru brzegu (jeśli brzeg jest ustalony, np. pionowe betonowe nabrzeże, to jego punkty należą do I grupy terenowych szczegółów sytuacyjnych. Stany wody nie mają wówczas praktycznego wpływu na usytuowanie poziome punktów załamania linii brzegowej i określane są z dokładnością subcentymetrową. Brzeg nieustalony wymaga trasowania strefy przybrzeżnej przy odpowiednich warunkach hydrometeorologicznych lub profilowania z uwzględnieniem stanu wody i punkty załamania takiego brzegu mają dokładność submetrową. Z takim przypadkiem mamy do czynienia w Jastrzębiej Górze);

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama