Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2001, Nr 6 (73) |


• Pomiary przemieszczeń – rozmowa z prof. Wojciechem Januszem z IGiK • Jak zdążyć na ten ekspres?, czyli SGP a samorząd zawodowy geodetów i kartografów • Wnioski ze Śląska – WODGiK-i jako nowoczesne centra geoinformatyki • Przepisy, pieniądze i ludzie na konferencji w Elblągu • Bliżej obywatela – ...

powrót

Jerzy Przywara

Przepisy pieniądze ludzie

III Konferencja „Ośrodki dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej jako centra SIT”, Elbląg, 19-20 kwietnia

Choć dla wielu pracowników ośrodków wizja ich obecnego miejsca pracy jako centrum SIT jest taką samą abstrakcją, jak bakłażany w szampanie dla człowieka żyjącego z zasiłku, to trudno nie zauważyć, że w Elblągu mówiło się o sprawach ważnych dla wszystkich. Także, a być może przede wszystkim, dla tych, którzy są z dala od bogato zastawionego stołu.

W 1999 roku, w czasie pierwszej elbląskiej konferencji, omawiano problematykę informatyzacji państwowego zasobu geodezyjno-kartograficznego. Okazją do tego, i to nie byle jaką, było uruchomienie w 1997 roku w Elblągu numerycznego ośrodka dokumentacji. Tematem drugiego spotkania było miejsce ośrodków w zreformowanym państwie – nie tylko w świetle przeprowadzonych rok wcześniej zmian administracyjnych kraju. W kwietniu bieżącego roku poprzeczkę podniesiono jeszcze wyżej. Podczas dwudniowego spotkania, w którym udział wzięło ponad 250 osób, zastanawiano się bowiem nad możliwościami przekształcenia ośrodków dokumentacji geodezyjno-kartograficznej w centra SIT.

Mapa cyfrowa to za mało
Bezsporny pozostaje fakt, że ci, którzy w Elblągu, podobnie jak w wielu innych miastach, wydobyli ODGiK-i z technologicznego zacofania, wyznaczają dzisiaj kierunek ich rozwoju. Dla tych w Elblągu, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu czy Trójmieście mapa cyfrowa to już zbyt mało. Kolejny krok to pilna potrzeba rzeczywistego wprzęgnięcia zawodu w nowoczesne sposoby gromadzenia i przetwarzania danych oraz ich dostarczania do systemów informacji przestrzennej dowolnego szczebla.
Żeby do tego doszło, potrzebne są: przepisy, pieniądze i ludzie. O tym m.in. mówiła dyrektor Departamentu ds. Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego GUGiK Grażyna Skołbania, wskazując na liczne już podjęte lub planowane przez resort działania. W konkluzji przedstawiła sprawy podstawowe, które w najbliższej i nieco dalszej przyszłości należy załatwić (patrz ramka na następnej stronie). Można rzec: nic dodać, nic ująć.
Podobnie, tyle że z poziomu o szczebel wyższego, bo ministerialnego – nakreślił sytuację Olgierd Dziekoński, ukazując związki geodezji z szeroko pojętym planowaniem przestrzennym i urbanistyką. Rada Ministrów wyznaczyła nie tak dawno cele i zadania geodezji i kartografii. Znalazły się one w dziale budownictwo i architektura, a główne punkty tego projektu minister zaprezentował w trakcie swego wystąpienia. Z kolei Jan Maciej Czajkowski z Uniwersytetu Łódzkiego obszernie nakreślił potrzeby i oczekiwania samorządu terytorialnego dotyczące informacji przestrzennej. Trudno odmówić mu racji, gdy w podsumowaniu swego referatu stwierdza, że „przyszłość jest przed tymi producentami informacji przestrzennej, którzy, odchodząc od rutyny i przyzwyczajeń, zaczną aktywnie śledzić oczekiwania rynku i dostosowywać do nich swoje produkty”. W trakcie konferencji wygłoszono 26 referatów prezentujących szczegółowo problemy, z jakimi borykają się ośrodki (i nie tylko), oraz budujące dokonania w zakresie informatyzacji ODGiK, jak chociażby w przykładach z Pabianic i Krakowa. Warto na chwilę zatrzymać się nad trzema wystąpieniami.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS