Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2001, Nr 6 (73) |


• Pomiary przemieszczeń – rozmowa z prof. Wojciechem Januszem z IGiK • Jak zdążyć na ten ekspres?, czyli SGP a samorząd zawodowy geodetów i kartografów • Wnioski ze Śląska – WODGiK-i jako nowoczesne centra geoinformatyki • Przepisy, pieniądze i ludzie na konferencji w Elblągu • Bliżej obywatela – ...

powrót

Jerzy Zieliński

Wnioski ze Śląska

Wojewódzkie ośrodki dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej jako nowoczesne centra geoinformatyki

WODGiK-i nie mogą dalej działać w starym stylu. Prowadzenie zasobu w sposób tradycyjny, w postaci: map, tabel i opisów tekstowych, musi zostać zastąpione nowoczesnymi technikami komputerowymi.

Prawo – kiedy zmieni się na lepsze?
Podstawowe zadania służby geodezyjno-kartograficznej na poziomie marszałka województwa, zgodnie z ustawą Prawo geodezyjne i kartograficzne i rozporządzeniem MSWiA w sprawie określenia rodzajów materiałów stanowiących państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny..., obejmują m.in.:
- prowadzenie wojewódzkiego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, a także dysponowanie środkami wojewódzkiego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym,
- zlecanie wykonania i udostępnianie map topograficznych i tematycznych dla obszarów właściwych województw,
- prowadzenie wojewódzkich baz danych wchodzących w skład krajowego systemu informacji o terenie (KSIT).
Jeśli chodzi o zlecanie wykonania i udostępnianie map topograficznych i tematycznych, to ze szczebla centralnego przekazane zostały kompetencje, lecz bez pełnych środków finansowych. Zgodnie z obecnie obowiązującym porozumieniem pomiędzy marszałkiem województwa śląskiego a GUGiK mapa topograficzna w skali 1:10 000 w postaci analogowej byłaby wykonywana dla województwa śląskiego ponad 21 lat. Pozytywnymi przykładami współpracy marszałka województwa śląskiego z Głównym Geodetą Kraju są m.in.:
- zgoda na wypożyczenie diapozytywów map topograficznych w skali 1:10 000 i 1:50000 w celu wykonania ich kopii dla zasobu wojewódzkiego,
- zgoda na wypożyczenie kompletu materiałów gromadzonych w Centralnym Zasobie Geodezyjnym dla 4 arkuszy w skali 1:10 000 do oceny ich przydatności do budowy topograficznej bazy danych.
Na podkreślenie zasługuje też dobra współpraca marszałka z Zarządem Geografii Wojskowej Sztabu Generalnego WP przy zlecaniu wykonania i udostępnianiu map topograficznych w skali 1:50 000 dla województwa śląskiego oraz w skali 1:25 000 dla aglomeracji katowickiej. Niestety, notujemy też przypadki braku współpracy z Głównym Geodetą Kraju, np. w zakresie:
- przetargu na dodruk map topograficznych 1:10 000 i 1:25 000,
- przetargu na wykonywanie fotogrametrycznych zdjęć lotniczych,
- udostępnienia państwowego rejestru nazw geograficznych,
- programu SEZEL do ewidencjonowania zdjęć lotniczych.
Negatywne przykłady podaję po to, by unaocznić jaskrawość fatalnych zapisów dotyczących zadań określonych w Prawie geodezyjnym i kartograficznym oraz „rozporządzeniu o zasobie” i skutków ich stosowania. Nas – geodetów, kartografów – uczono, jak robić dobre mapy, a nie jak tworzyć dobre prawo. Oczywiście, trudno tu całą winę zrzucić na prawników, dziś jednak zamiast robić mapy i budować bazy geoinformacyjne musimy rozwiązywać m.in. takie dylematy:
- Czy zlecanie przez marszałka województwa wykonania i udostępnianie map topograficznych i tematycznych dla obszaru województwa (art. 7c pkt 2 Pgik) jest tym samym, co wykorzystywanie przez GGK map topograficznych i tematycznych, o których mowa w art. 7c pkt 2, do sporządzania map topograficznych i tematycznych kraju (art. 7a pkt 14)?
- Czym różnią się fotomapy i ortofotomapy o znaczeniu ogólnopaństwowym od fotomap i ortofotomap o znaczeniu wojewódzkim czy powiatowym?
- Czy zdjęcia lotnicze, a także zapisy cyfrowe fotogrametrycznych zdjęć lotniczych zakupione przez samorząd wojewódzki można włączyć do zasobu wojewódzkiego? A co będzie, gdy ogłosimy przetarg na wykonanie zdjęć lotniczych? Czy mamy je za darmo przekazać do zasobu centralnego, aby potem zapłacić za ich udostępnienie i skanowanie?

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS