Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2001, Nr 5 (72) |


• W służbie GUGiK – rozmowa z Grażyną Twardowską, dyrektorem Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej • Kontrolowany poślizg kolosa, czyli geodeci na budowie tunelu autostrady • O wykorzystaniu pionowego gradientu ziemskiej siły ciężkości w geodezji pisze prof. Marcin Barlik (część I) • Baza cen ...

powrót

Marcin Bajorski

Czas na rozwiązania systemowe

Rozbieżności pomiędzy księgami wieczystymi a ewidencją gruntów i budynków

Szczegółowe badania dowodzą poważnych rozbieżności pomiędzy oznaczeniem nieruchomości ujawnianym w księgach wieczystych a wynikającym z ewidencji gruntów i budynków. Pierwsze takie badania w dużej skali, tj. na całym wspólnym obszarze działania sądu rejonowego i starostwa powiatowego, przeprowadzono w Bytomiu.

Księgi wieczyste (KW) oraz ewidencja gruntów i budynków (EG) to dwa pokrewne systemy katastralne gromadzące informacje o nieruchomościach. O tym, że nie zawsze są one spójne, większość z nas wie, bo doświadczyła tego na „własnej skórze”. Jednak jeszcze do niedawna skala tego zjawiska nie była zmierzona, gdyż możliwości masowego porównywania informacji zgromadzonych w tych dwóch rejestrach publicznych są poważnie ograniczone. Próbę uzasadnienia tej tezy oraz odpowiedzi na pytanie, jakie rzeczywiście są niespójności pomiędzy zasobami KW i EG, zawiera niniejszy artykuł.

Eksperymentalny System Wymiany Danych KW↔EG
Od paru lat w Bytomiu trwają systematyczne prace związane z budową nowoczesnego systemu informacji o terenie. W 1999 roku podjęto próbę zintegrowania w jego ramach zasobów danych pochodzących z ewidencji gruntów i budynków oraz ksiąg wieczystych. W efekcie tych działań powstał pionierski w skali kraju, wdrażany w Urzędzie Miejskim i Sądzie Rejonowym w Bytomiu – Eksperymentalny System Wymiany Danych KW↔EG. Opracowana i zaimplementowana przez Instytut Systemów Przestrzennych i Katastralnych technologia powiązania zasobów „ewidencyjnych” i „wieczystoksięgowych” pozwala m.in. automatycznie i szczegółowo analizować rozbieżności między nimi. Nie waham się stwierdzić, że ta możliwość jest przełomem w zakresie współpracy KW i EG, ponieważ w jej efekcie rozbieżności, których istnienia wszyscy się domyślamy, można szybko wykryć i dokładnie zbadać, i to w dowolnej skali, np. całego miasta. Oczywiście do tej pory takie badanie też można było wykonać. Problem polega jednak na tym, że należałoby ręcznie przeglądać i porównywać księgę po księdze, działkę po działce itp. Jestem ciekaw, po jakim czasie osoba, która podjęłaby się tej syzyfowej pracy, zapomniałaby własnego numeru telefonu... Jedyne sensowne rozwiązanie to automatyzacja, ale automatyzacja tego procesu jest wyjątkowo skomplikowana i to z powodów, których w pierwszym momencie można nie dostrzec.

Księgi i ewidencja
Księgi wieczyste oraz ewidencja gruntów i budynków są najważniejszymi rejestrami publicznymi z punktu widzenia rynku nieruchomości. Można je nazwać składnicami lub bazami danych o gruntach, budynkach i lokalach. Ułatwiają szeroko rozumianą gospodarkę przestrzenną, porządkując informacje o prawach osób do terenu. Poprzez ich urzędowy charakter stają się w swoisty sposób uwierzytelnione. Tym samym obrót na rynku nieruchomości staje się bezpieczniejszy, gdyż taki efekt musi przynieść przywilej jego uczestników do zawierzenia kluczowym informacjom, z jakich będą chcieli skorzystać, tj. opisowi przedmiotu (nieruchomości), podmiotu (osoby) oraz relacji między nimi (prawa).

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS