Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2001, Nr 5 (72) |


• W służbie GUGiK – rozmowa z Grażyną Twardowską, dyrektorem Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej • Kontrolowany poślizg kolosa, czyli geodeci na budowie tunelu autostrady • O wykorzystaniu pionowego gradientu ziemskiej siły ciężkości w geodezji pisze prof. Marcin Barlik (część I) • Baza cen ...

powrót

Edward Mecha

Proszę o zapiekankę

Niektóre konsekwencje nowego rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków

Po wejściu w życie nowych przepisów ewidencyjnych geodeci znajdą się prawdopodobnie w podobnej sytuacji jak znani z dowcipu dwaj absolwenci wyższych uczelni, z których jeden już znalazł pracę, a drugi zwraca się do niego o jej świadczenie w sposób wymieniony w tytule. Wprawdzie w środowisku aż huczy po olsztyńskiej wypowiedzi wiceprezesa GUGiK o nadobfitości pieniędzy w branży, ale był to chyba żart, gdyż dzieląc roczną pulę pieniędzy na ewidencję przez liczbę wydanych uprawnień zawodowych, nie uzyskamy nawet połowy miesięcznej, wcale niewysokiej, pensji pana wiceprezesa.

29 marca geodezja zmieniła swoje oblicze.Przed nami jeszcze około 1,5 miesiąca okresu przejściowego, w którym obowiązywać będą stare przepisy, a potem bez względu na ocenę i skutki będą jakiś czas obowiązywać nowe. Trzeba zatem nauczyć się z nimi żyć, jak ze współmałżonkiem lub z katarem. Pozornie zmiana dotyczy tylko rozporządzenia o ewidencji gruntów i budynków. W rzeczywistości zaprezentowana została linia programowa kierownictwa geodezji i wytyczona przyszłość branży i kilkudziesięciu tysięcy wykształconych w tej branży specjalistów. Wskazano również przy okazji kierunek rozwoju informacji geograficznej w Polsce.

Do połowy maja obowiązują stare przepisy
30 marca br. weszła w życie kolejna nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Wśród wielu ważnych ustaleń na szczególną uwagę zasługuje art. 78 ustawy z 22 grudnia 2000 r. o zmianie niektórych upoważnień ustawowych do wydawania aktów normatywnych oraz o zmianie niektórych ustaw (DzU nr 120, poz. 1268), ustawy, która artykułem 31 wprowadziła zmiany do Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Artykuł ten mówi, że akty wydane na podstawie upoważnień ustawowych zmienianych cytowaną ustawą zachowują moc do czasu ich zastąpienia. Otóż jednym ze zmienianych upoważnień ustawowych jest art. 26 ust. 2 dotyczący rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Ponieważ do dnia wejścia w życie nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego nie weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków, moim zdaniem, z dniem 30 marca 2001 r. anulowano zapis art. 74 ustawy z 21 stycznia 2000 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji publicznej (DzU nr 12, poz. 136) i przywrócono moc obowiązującą rozporządzenia z 17 grudnia 1996 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (DzU nr 158, poz. 813).
29 marca podpisano nowe rozporządzenie ewidencyjne, które obowiązywać będzie po 30 dniach od dnia ogłoszenia. Oznacza to, że co najmniej do drugiej dekady maja br. można będzie podjąć decyzje kończące prace rozpoczęte, a wstrzymane z braku przepisów lub też podjąć inne pilne prace, które na skutek wejścia nowych przepisów mogłyby ulec opóźnieniu (gdyby nie wydano nowego rozporządzenia, stare obowiązywałoby do czasu jego wydania).
Czym różnią się stare i nowe przepisy, poza oczywistymi zmianami wynikającymi z zaistniałych w międzyczasie zmian prawa? Odpowiedź na to pytanie zawarta jest w ramkach z boku tekstu.

Pierwsze spostrzeżenia
Jakie generalne spostrzeżenia nasuwają się z porównania?
- Pierwsze – z informatycznego punktu widzenia – że jest to akt dobry, powiedziałbym za dobry, gdyż załącznik 4. napisano dla kilku osób w Polsce, które zrozumieją użyty tam slang informatyczny. Aż dziw bierze, że autorom potrzebne były jakieś obręby czy jednostki rejestrowe. W zastosowanej konwencji zarówno obręby, jak i jednostki rejestrowe są tylko ukłonem pod adresem geodetów, jako że bez tych pojęć można by też doskonale się obejść. Gratuluję autorom i obiecuję, że wkrótce EWOPIS będzie dostosowany do SWDE. Trochę trudniej będzie mniej relacyjnym systemom, ale też sobie poradzą, gdyż pod względem informatycznym rozporządzenie nie stwarza przeszkód. Zdziwienie budzi łatwość, z jaką tekst załącznika 4. zaakceptowali prawnicy i specjaliści od języka. Przypuszczam, że z uwagi na stopień skomplikowania po prostu go nie czytali.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Zwycięski projekt studentów AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama