wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
20162017201820192020
| Maj 2001, Nr 5 (72) |


• W służbie GUGiK – rozmowa z Grażyną Twardowską, dyrektorem Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej • Kontrolowany poślizg kolosa, czyli geodeci na budowie tunelu autostrady • O wykorzystaniu pionowego gradientu ziemskiej siły ciężkości w geodezji pisze prof. Marcin Barlik (część I) • Baza cen ...

powrót

Jacek Płaska, Jerzy Ziuzia

A propos rozsądku

Czy obowiązujący w Polsce sposób ochrony informacji niejawnych zawartych na zdjęciach lotniczych i obrazach satelitarnych zasługuje na krytykę?

Każde państwo ogranicza dostęp do informacji, także obrazowych, które uznaje za istotne dla bezpieczeństwa. Polska nie jest w tym względzie wyjątkiem. Wręcz przeciwnie.

Oddzielmy fakty od fikcji
W marcowym numerze miesięcznika GEODETA ukazał się artykuł pt. „Rozsądek pilnie poszukiwany”. Autor tego artykułu, pan dr Witold Fedorowicz-Jackowski, poświęcił sporo miejsca ostrej krytyce obowiązującego w Polsce sposobu ochrony informacji niejawnych zawartych w materia łach geodezyjnych i kartograficznych, w tym na zdjęciach lotniczych i obrazach satelitarnych. Na poparcie swoich argumentów autor przytoczył szereg przykładów, które w jego mniemaniu świadczyć mają o szczególnym – wyjątkowo nagannym na tle innych państw – podejściu do ochrony tego typu danych.
W artykule tym fakty mieszane są z fikcją, a wszystko po to, aby stworzyć obraz tragicznej sytuacji polskiego rynku informacji geograficznej, na którym rodzime firmy geoinformatyczne nie mają rzekomo szans na rozwój porównywalny do tego, jaki przeżywają ich konkurenci, zwłaszcza amerykańscy.
Przyczyną takiej sytuacji jest – zdaniem autora – ograniczony dostęp do pełnej informacji zawartej na zdjęciach lotniczych i obrazach satelitarnych. Rozważania te prowadzone są w kontekście obowiązującej ustawy z 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne, a przede wszystkim projektu nowego rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego i budownictwa w sprawie rodzajów materiałów geodezyjnych i kartograficznych oznaczonych klauzulą „poufne”.

Dane satelitarne w Polsce dostępne bez ograniczeń
Każde państwo ogranicza dostęp do tych informacji, także obrazowych, które uznaje za istotne dla bezpieczeństwa. Polska nie jest w tym względzie wyjątkiem. Wręcz przeciwnie. Ustawa z 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych została skonstruowana z uwzględnieniem wymogów stawianych państwom członkom Paktu Północnoatlantyckiego oraz przewiduje także wymagania związane z członkostwem w Unii Europejskiej. W załączniku nr 1 do tej ustawy zawarty jest wykaz informacji niejawnych oznaczonych klauzulą „tajne” ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa, w tym także tych, które odnoszą się do informacji geograficznej i dokumentów geodezyjno-kartograficznych. W punkcie15, części II załącznika wymienione są: „fotogrametryczne i teledetekcyjne zdjęcia lotnicze i naziemne obiektów i terenów mających istotne znaczenie dla obronności i bezpieczeństwa państwa”. Nie ma tam mowy o jakichkolwiek zdjęciach lub obrazach satelitarnych. Wszystkie sceny satelitarne są jawne niezależnie od rozdzielczości, z jaką zostały pozyskane, oraz zawartej na nich treści i można je bez przeszkód nabywać.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article


Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS