Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2000, Nr 12 (67) |


• Czy kamera cyfrowa będzie konkurencją dla tradycyjnych wielkoformatowych kamer lotniczych? – pyta Zdzisław Kurczyński • Największa armia w Europie, czyli geodeci uprawnieni w Polsce powojennej (cz. I) • Intergeo 2000 w Berlinie • Osnowy a układy – zasady transformacji współrzędnych pomiędzy różnymi układami ...

powrót

Barbara Suraga

Dom rodzinny

Wspomina Barbara Suraga, córka oficera Wojskowego Instytutu Geograficznego mjr. Lucjusza Woźniaka, który po 17 września 1939 r. znalazł się w niewoli sowieckiej w obozie w Starobielsku, a wiosną 1940 roku został zamordowany przez NKWD.

Ojciec jeszcze przed I wojną światową studiował medycynę. Chciał być lekarzem, to była jego pasja. Studiował też prawo. Po wojnie, po powrocie do Polski, ukończył Oficerską Szkołę Topografów. Dlaczego zdecydował się na przejście z medycyny na topografię? Trudno mi powiedzieć, jak było faktycznie, ale przypuszczam, że po prostu nie miał funduszy na dalsze studia. W sumie zawód topografa okazał się jednak ciekawy.

Spółdzielnia mieszkaniowa oficerów WIG
Ten budynek, w którym mieszkam do dzisiaj, był własnością oficerów Wojskowego Instytutu Geograficznego. Młodzi oficerowie, którzy wrócili z I wojny światowej, nie mieli gdzie mieszkać i zawiązali spółdzielnię. Bardzo energicznie załatwili wszystkie formalności i taki był początek dwóch domów przy Filtrowej. Z jakichś mglistych wspomnień wyłania mi się obraz tego miejsca, gdy z rodzicami przyjechaliśmy tutaj saneczkami i ojciec mówił: „Tu będzie nasz dom”. Moja mama była trochę zaniepokojona, bo wokół było pole, płynęła rzeczka, choć to przecież dwa kroki od centrum. A przed samym domem, w miejscu, gdzie teraz rosną drzewa, jeździła ciuchcia na Puławską.
W 1925 roku zamieszkaliśmy w naszych domach. Kiedy w kwietniu br. w 60. rocznicę wydarzeń katyńskich odsłanialiśmy tablicę upamiętniającą pomordowanych na Wschodzie oficerów WIG – założycieli spółdzielni [patrz GEODETA 5/2000 – red.], szukaliśmy różnych dokumentów, bo ciekawiło nas, kiedy faktycznie mija 75. rocznica powstania spółdzielni (chcieliśmy połączyć te dwie okazje). Najwcześniejsze znalezione wówczas dokumenty pochodzą właśnie z 1925 roku.

Szczęśliwe lata w WIG-owskiej rodzinie
Swoje dzieciństwo i młodość tu, na Filtrowej, wspominam z wielkim sentymentem. Bardzo dobrze nam się tu mieszkało, wszyscy byli ze sobą bardzo zżyci. Pamiętam wesele u sąsiadów. U nas była sala taneczna, a w mieszkaniu obok – jadalnia. W czasie zabawy nasze dwa mieszkania właściwie stanowiły jedno. Ojciec grał na pianinie, ze wzruszeniem wspominam jego krakowiaki...
My, jako dzieci, też stanowiliśmy zgraną paczkę, mieliśmy nawet podwórkową drużynę piłki nożnej. Nasze przyjaźnie przetrwały do dziś.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS