Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2000, Nr 12 (67) |


• Czy kamera cyfrowa będzie konkurencją dla tradycyjnych wielkoformatowych kamer lotniczych? – pyta Zdzisław Kurczyński • Największa armia w Europie, czyli geodeci uprawnieni w Polsce powojennej (cz. I) • Intergeo 2000 w Berlinie • Osnowy a układy – zasady transformacji współrzędnych pomiędzy różnymi układami ...

powrót

Adam Linsenbarth

Odkrywanie tajemnic pustyni

Międzynarodowe seminarium na temat zastosowania teledetekcji w badaniach zmian użytkowania terenów w rejonach pustynnych, Sede Boker, 23-27 października

Pustynnienie to, obok globalnego ocieplenia, najważniejszy problem ekologiczny i zagrożenie dla współczesnego świata. Szacuje się, że blisko 1,8 miliarda ludzi ze 100 krajów dotkniętych jest efektami pustynnienia. Monitorowaniu tych zmian metodami teledetekcji poświęcone było seminarium zorganizowane w Ośrodku Uniwersyteckim Instytutu Badawczego Obszarów Pustynnych w miejscowości Sede Boker położonej w samym sercu pustyni Negew w Izraelu.

Pustynnienie (desertification)
Termin desertification został wprowadzony dopiero w roku 1949, by określić wpływ działalności człowieka na degradację lasów Afryki i przekształcanie ich w sawannę. Jednak problemy pustynnienia były znane już w starożytności, m.in. w Mezopotamii i starożytnym Rzymie, gdzie doszło do degradacji wielu obszarów wykorzystywanych przez rolnictwo.
Sama istota pustynnienia nie jest do końca jasna. Może być ono wynikiem zmian klimatycznych, czego dowodzą pozostałości i ślady działalności rolniczej na dzisiejszych terenach pustynnych. Innym czynnikiem, który ostatnio nabiera szczególnego znaczenia, jest działalność człowieka polegająca na nieodpowiednim wykorzystywaniu oraz zanieczyszczaniu środowiska naturalnego. Nadmierne wycinanie drzew i krzewów dla celów opałowych oraz wypas zwierząt, a także nieumiejętna irygacja, powodują nieodwracalną degradację gleby na tych obszarach. Przywracanie poprzedniego stanu wymaga długiego czasu i wielu zabiegów (np. na odbudowanie cienkiej powłoki mikrobiologicznej potrzeba co najmniej 7 lat).
Powszechnie znana jest tragiczna w skutkach susza, która nawiedziła rejon Sahelu w Afryce w latach 1968-74 i spowodowała śmierć 250 tysięcy ludzi. Na konferencji ONZ w Nairobi (1977) poświęconej problemom pustynnienia przyjęto rezolucję wzywającą do stworzenia specjalnego programu mającego powstrzymać te procesy. W Rio de Janeiro (1992) w czasie konferencji ONZ na temat globalnych problemów Ziemi sformułowano definicję pustynnienia (jest to degradacja ziemi na obszarach pustynnych i półpustynnych spowodowana różnymi czynnikami wywołanymi zmianami klimatycznymi i działalnością człowieka). W roku 1992 Zgromadzenie Ogólne ONZ przygotowało konwencję dotyczącą walki z pustynnieniem na obszarach dotkniętych tymi zjawiskami, szczególnie w krajach Afryki. Konwencja ta weszła w życie 26 grudnia 1996 r. i została ratyfikowana przez 50 państw.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS