Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2000, Nr 12 (67) |


• Czy kamera cyfrowa będzie konkurencją dla tradycyjnych wielkoformatowych kamer lotniczych? – pyta Zdzisław Kurczyński • Największa armia w Europie, czyli geodeci uprawnieni w Polsce powojennej (cz. I) • Intergeo 2000 w Berlinie • Osnowy a układy – zasady transformacji współrzędnych pomiędzy różnymi układami ...

powrót

Stefan Balcer

Co słychać w geodezji za miedzą

Międzynarodowe Dni Geodezji, Fotogrametrii i Kartografii INTERGEO 2000 w Berlinie

Służba geodezyjna Brandenburgii skupiona jest w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i tworzą ją: Krajowy Urząd Pomiarowy z siedzibą w Poczdamie (stolicy tego kraju związkowego) i urzędy pomiarowo-katastralne w poszczególnych powiatach, które są strukturą niezależną Krajowego Urzędu.

Krajowy Urząd Pomiarowy Brandenburgii
KUP posiada swoje filie we Frankfurcie nad Odrą i Prenzlau. Jego zadaniem jest utrzymywanie osnowy poziomej i wysokościowej (w tym stacji referencyjnych), wydawanie map topograficznych, wykonywanie zdjęć lotniczych oraz prowadzenie systemów informacji terenowej. Urząd tworzy swoje opracowania głównie dla służb publicznych, które otrzymują je bezpłatnie (odmiennie niż pozostali odbiorcy).
Osnowa podstawowa Brandenburgii została ostatnio zmodyfikowana. Zmieniono poprzedni układ współrzędnych „1942” na nowy, oparty na elipsoidzie WSG-84, a poziom odniesienia wysokości „Kronsztad” – na „Amsterdam”. Prace te wykonywane były z inicjatywy Komisji ds. Administracji Geodezyjnej Krajów Związkowych Niemiec w ramach ujednolicania sieci geodezyjnej.
Zdjęcia lotnicze udostępniane są głównie w postaci ortofotomap. Ciekawe są ortofotomapy wykonywane technikami specjalnymi dla celów rekultywacji terenów zdegradowanych.
Systemy informacji terenowej budowane są na bazie mapy topograficznej i uzupełniane wszelkiego rodzaju danymi otrzymywanymi z innych służb publicznych. Informacje te udostępniane są głównie drogą elektroniczną. Interesujące są opracowania stanowiące uzupełnienie systemu informacji terenowej technikami fotogrametrycznymi.

Dzielnicowy Urząd Pomiarowy Berlin-Wilmensdorf
Wizytę w Urzędzie Pomiarowym Berlin-Wilmensdorf poprzedziły odwiedziny w Senackim Zarządzie Rozwoju Miasta, który zajmuje się sprawami budownictwa, mieszkalnictwa, komunikacji i środowiska. Jeden z oddziałów tego Zarządu wykonuje zadania Krajowego Urzędu Pomiarowego. Urzędy pomiarowe w Berlinie znajdują się w strukturze władz dzielnicowych, a ich zadania obejmują głównie kataster. Prowadzą archiwa akt pomiarowych, aktualizują prowadzone w systemie informatycznym mapy i księgi katastralne. Urzędy nie wykonują prac na zamówienia stron. Wyłączność na te usługi mają mierniczowie przysięgli. Należności za ich czynności mają charakter opłat urzędowych (np. podział nieruchomości na dwie części kosztuje około 4-5 tysięcy marek). Mierniczowie przysięgli obowiązani są do wykorzystywania akt pomiarowych w archiwum Urzędu. Po wykonaniu pomiarów ich wyniki przekazywane są do Urzędu, który dokonuje uzupełnienia map i ksiąg oraz sporządza potrzebne stronom wyciągi z katastru. Inne prace nie wymagają wykorzystywania akt pomiarowych i przekazywania do Urzędu. Jak widać, jest to organ bardzo podobny do naszych biur geodetów powiatowych i ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej razem wziętych. Dlatego członkowie delegacji SPGPZ mieli możność porównania warunków i zakresu ich kompetencji z polską rzeczywistością. W Berlinie, podobnie jak w całych Niemczech, nie istnieje odpowiednik naszej mapy zasadniczej i państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Berlin posiada jednolity system współrzędnych w odwzorowaniu Soldnera. W układzie tym wydawane są sekcyjne mapy w skalach od 1:25 000 do 1:1000 (mapa w skali 1:1000 trochę przypomina naszą mapę zasadniczą).

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS