Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Grudzień 2000, Nr 12 (67) |


• Czy kamera cyfrowa będzie konkurencją dla tradycyjnych wielkoformatowych kamer lotniczych? – pyta Zdzisław Kurczyński • Największa armia w Europie, czyli geodeci uprawnieni w Polsce powojennej (cz. I) • Intergeo 2000 w Berlinie • Osnowy a układy – zasady transformacji współrzędnych pomiędzy różnymi układami ...

powrót

Zdzisław Kurczyński

Nowe wyzwania i szanse

Lotnicza cyfrowa kamera fotogrametryczna. Jeszcze kilka lat temu trudna do wyobrażenia była – jako produkt rynkowy – lotnicza kamera cyfrowa dająca obrazy zbliżone pod względem jakości geometrycznej i radiometrycznej do zdjęć wykonywanych tradycyjnymi kamerami fotogrametrycznymi. Tymczasem w lipcu br. podczas Kongresu Międzynarodowego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji w Amsterdamie zostały zaprezentowane produkcyjne egzemplarze takich kamer. Co to oznacza?

Do niedawna jednym z hamulców rozwoju lotniczej fotogrametrii cyfrowej były niewielkie wymiary i liczba czułych elementów (pikseli) prostokątnych matryc CCD, nieporównywalne z typowym formatem kamer fotogrametrycznych (23 x 23 cm). A gdyby nawet udało się skonstruować odpowiednio duże matryce, to nie do rozwiązania wydawał się problem szybkości transmisji olbrzymich zbiorów danych i ich zapisu w czasie rzeczywistym. Wprawdzie satelitarne cyfrowe systemy obrazowania odniosły sukces, ale były to rozwiązania zbyt kosztowne, aby przenieść je na pułap lotniczy. W dodatku systemy satelitarne oparte są na koncepcji skanera elektrooptycznego, w której „czułym” elementem jest linijka elementów, a nie prostokątna matryca. Obraz dynamiczny tworzy się w sposób ciągły, w miarę ruchu satelity. To rozwiązanie jest możliwe w kosmosie, ponieważ ruch satelity jest bardzo stabilny. Taki skaner umieszczony na pokładzie samolotu dałby obraz obarczony bardzo znacznymi zniekształceniami spowodowanymi niestabilnym ruchem maszyny. Konieczny byłby precyzyjny pomiar elementów orientacji skanera (trajektoria lotu i kąty nachylenia) odbywający się z dużą częstotliwością i umożliwiający ich wyznaczenie praktycznie dla każdej linii obrazowania. Kilka lat temu takiej możliwości nie było.

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS