wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Wrzesień 2000, Nr 9 (64) |


• Komu w drogę, temu GPS – przegląd aktualnej oferty ręcznych odbiorników • Porządkowanie systemu, czyli rozporządzenie RM ws. państwowego systemu odniesień przestrzennych • Rady na układy – zasady transformacji współrzędnych pomiędzy różnymi układami kartograficznymi na obszarze Polski (1) • Jak rosły pylony pod ...

powrót

Leszek Jaworski

Wysokie loty

XXXIII Kongres COSPAR, Warszawa, 16-23 lipca

W lipcu Warszawa po raz drugi w historii (poprzednio w 1963 r.) gościła Kongres COSPAR (Committee on Space Research – Komitet Badań Kosmicznych). Organizacja kongresu jest dużym zaszczytem i wiąże się z wysoką oceną środowiska naukowego danego kraju. Stanowi również promocję zarówno kraju, jak i osiągnięć naukowców. Ostatnia taka impreza odbyła się w 1998 roku w Japonii, a następna planowana jest w 2002 roku w Houston (USA).

Organizatorami tegorocznego spotkania naukowców były: Polska Akademia Nauk z Centrum Badań Kosmicznych PAN (jako bezpośrednim jej reprezentantem) oraz Politechnika Warszawska. Obrady miały miejsce na terenie Politechniki. Patronat nad kongresem objął prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, a przewodniczącym Komitetu Honorowego był minister prof. A. Wiszniewski.
Lokalnemu Komitetowi Organizacyjnemu przewodniczył prof. Janusz B. Zieliński, geodeta, kierownik Zakładu Geodezji Planetarnej Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Dużo uczestników i referatów
W kongresie udział wzięło ponad 1700 gości z kraju i zagranicy. Obrady prowadzone były równolegle w ponad 20 salach, oddzielnie w poszczególnych komisjach, podkomisjach i grupach panelowych. Jest to oczywiste, jeżeli uwzględni się szeroki zakres tematyki COSPAR-u. Oznacza to również, że moje (ale również i innych) wrażenia z kongresu ograniczają się do dość wąskiego jej wycinka. Oprócz sesji tematycznych, prowadzone były również:
- sesje specjalne (np. „The Next Century of Space Research” – „Następne stulecie badań kosmicznych”),
- wykłady interdyscyplinarne (np. „Fundamental Physics in Space” – „Fizyka fundamentalna w kosmosie”),
- otwarte dla publiczności wykłady popularnonaukowe, z których kilka wygłosili polscy naukowcy (prof. Janusz Śledziński – „Satelity i nawigacja”, Marek Demiański – „Poznawanie wszechświata”, Marek Banaszkiewicz – „Wyprawy do małych wysp Układu Słonecznego”).

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS