Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2000, Nr 9 (64) |


• Komu w drogę, temu GPS – przegląd aktualnej oferty ręcznych odbiorników • Porządkowanie systemu, czyli rozporządzenie RM ws. państwowego systemu odniesień przestrzennych • Rady na układy – zasady transformacji współrzędnych pomiędzy różnymi układami kartograficznymi na obszarze Polski (1) • Jak rosły pylony pod ...

powrót

Adam Linsenbarth

Geoinformacja dla wszystkich

XIX Kongres Międzynarodowego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji (ISPRS), Amsterdam, 16-23 lipca

Pod hasłem „Geoinformacja dla wszystkich” odbył się XIX Kongres Międzynarodowego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji (International Society for Photogrammetry and Remote Sensing). Zgodnie z tradycją kongresy ISPRS organizowane są co cztery lata. Na tegoroczną imprezę do Amsterdamu nadesłano ponad 1000 referatów, a uczestniczyło w niej ponad 2000 osób.

Kongresy Fotogrametryczne ISPRS należą do największych i najbardziej prestiżowych imprez fotogrametrycznych i teledetekcyjnych. W czasie ich trwania odbywają się posiedzenia Zgromadzenia Generalnego stanowiącego najwyższy organ ISPRS, właściwe obrady techniczne, a także różne wystawy.
Tegoroczny kongres został zorganizowany przez Holenderskie Towarzystwo Obserwacji Ziemi i Geoinformacji (The Netherlands Society for Earth Observation and Geo-Informatics) będące członkiem zwyczajnym ISPRS. Dyrektorem kongresu był prof. Klaas Jan Beek, były rektor International Institute for Aerospace, Survey and Air Sciences ITC w Enschede w Holandii. W imprezie zorganizowanej w supernowoczesnym centrum kongresowym RAI udział wzięło 2270 osób z 95 państw.

Ceremonia otwarcia kongresu
Otwarcie kongresu z udziałem ponad 2000 osób nastąpiło 16 lipca. Scenę zdobiło olbrzymie logo ISPRS, nad którym umieszczono trzy sferyczne ekrany prezentujące symbole wody, ziemi i atmosfery, a więc tych elementów środowiska, których badaniem zajmuje się fotogrametria i teledetekcja. W dalszej części imprezy ekrany te wykorzystywano do projekcji ilustracji.
Oficjalnego otwarcia dokonał dyrektor kongresu prof. Klaas Jan Beek, który nawiązał do pierwszego po II wojnie światowej Kongresu Fotogrametrycznego zorganizowanego w Holandii (1948) oraz do osiągnięć tego kraju w rozwoju i stosowaniu technik fotogrametrycznych i teledetekcyjnych. Uczestników kongresu powitali także prezydent ISPRS Lawrence Fritz z USA, przewodniczący Komitetu Naukowego Kongresu prof. dr Martien Molenaar oraz były prezydent Holenderskiej Akademii Nauk prof. dr P. J. Zandbergen. Referat wprowadzający wygłosił dr Ismael Serageldin – były wiceprezydent Banku Światowego, przewodniczący Światowej Komisji ds. Wody w XXI wieku, a także Grupy Konsultacyjnej ds. Badań z Zakresu Rolnictwa. Podkreślił on stale rosnącą rolę informacji, w tym głównie geoinformacji, w optymalizacji procesów zarządzania gospodarką światową. Wskazał także na te dziedziny (rolnictwo, gospodarka wodna, leśnictwo, ochrona środowiska), w których informacje pozyskiwane metodami teledetekcyjnymi i fotogrametrycznymi mają największe znaczenie i podkreślił doniosłą rolę ISPRS w promowaniu rozwoju fotogrametrii i teledetekcji. Uzupełnieniem części referatowej były trzy znakomite prezentacje ilustrujące motto kongresu „Geoinformacja dla wszystkich”.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS