Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2000, Nr 9 (64) |


• Komu w drogę, temu GPS – przegląd aktualnej oferty ręcznych odbiorników • Porządkowanie systemu, czyli rozporządzenie RM ws. państwowego systemu odniesień przestrzennych • Rady na układy – zasady transformacji współrzędnych pomiędzy różnymi układami kartograficznymi na obszarze Polski (1) • Jak rosły pylony pod ...

powrót

Bogdan Grzechnik, Zenon Marzec

Rozgraniczanie nieruchomości

Fragment trzeciego wydania książki Bogdana Grzechnika i Zenona Marca „Mapy do celów prawnych, podziały i scalanie oraz rozgraniczanie nieruchomości”

Rozgraniczanie nieruchomości jest specyficznym rodzajem prac, przy wykonywaniu których potrzebna jest wszechstronna wiedza z dziedziny prawa w tym zakresie, umiejętność postępowania z ludźmi, a także wiedza techniczna. Cała ta wiedza i umiejętności wykorzystywane są w trakcie rozgraniczenia w terenie, gdzie od właściwego postępowania geodety bardzo często zależy los całej pracy, a także spokój właścicieli rozgraniczanych nieruchomości. Niniejsza publikacja powinna posłużyć do ugruntowania i poszerzenia tej wiedzy – piszą Bogdan Grzechnik i Zenon Marzec.

Ogólnie rozgraniczanie różnych nieruchomości można podzielić według poniższego schematu:
a) Rozgraniczanie nieruchomości w postępowaniu sądowym Przyjęcie i przeprowadzenie rozgraniczenia przez sąd może nastąpić tylko w przypadkach:
- jeżeli przed sądem toczy się sprawa o własność lub o wydanie nieruchomości lub jej części,
- jeżeli w trakcie postępowania rozgraniczeniowego przeprowadzonego według przepisów ustawy „Prawo geodezyjne i kartograficzne” nastąpi spór i nie dojdzie do ugody lub gdy strona nie zgadza się z decyzją o rozgraniczeniu.
Natomiast po wydaniu decyzji o rozgraniczeniu w trybie ustawy „Prawo wodne” sąd praktycznie nie przeprowadza rozgraniczenia, zazwyczaj przyznaje tylko ewentualne odszkodowanie pieniężne. Tak więc dopuszczalność drogi sądowej przy rozgraniczaniu nieruchomości jest ściśle określona.
b) Rozgraniczanie nieruchomości według przepisów ustawy „Prawo wodne” Grunty pokryte wodami powierzchniowymi rozgranicza się od gruntów przyległych w trybie specjalnym zgodnie z przepisami ustawy „Prawo wodne”.
c) Rozgraniczanie nieruchomości według przepisów ustawy „Prawo geodezyjne i kartograficzne”
Wszystkie nieruchomości (grunty), za wyjątkiem gruntów pokrytych wodami powierzchniowymi (patrz pkt b), rozgraniczane są zgodnie z przepisami ustawy „Prawo geodezyjne i kartograficzne”.

Podstawowe przepisy regulujące problemy związane z rozgraniczaniem nieruchomości
a) Kodeks cywilny, a szczególnie artykuły 152, 153 i 154, zacytowane w rozdziale III, pkt 2. [książki Bogdana Grzechnika i Zenona Marca; ta sama uwaga dotyczy odniesień zamieszczonych poniżej – przyp. red.];
b) Ustawa „Prawo geodezyjne i kartograficzne”, artykuły od 29 do 39, zacytowane w rozdziale III, pkt 4.);
c) Rozporządzenie Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w sprawie rozgraniczania nieruchomości, cały przepis przytoczony w rozdziale III, pkt 4c;
d) Ustawa o gospodarce nieruchomościami, art. 26. ust. 1 i 2, zacytowany w rozdziale III, pkt 5.);
e) Ustawa „Prawo wodne”, artykuły: 8, 36, 37 i 38, zacytowane w rozdziale III, pkt 7.);

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS