wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Wrzesień 2000, Nr 9 (64) |


• Komu w drogę, temu GPS – przegląd aktualnej oferty ręcznych odbiorników • Porządkowanie systemu, czyli rozporządzenie RM ws. państwowego systemu odniesień przestrzennych • Rady na układy – zasady transformacji współrzędnych pomiędzy różnymi układami kartograficznymi na obszarze Polski (1) • Jak rosły pylony pod ...

powrót

redakcja

Komu w drogę, temu GPS

Przegląd ręcznych odbiorników Globalnego Systemu Pozycyjnego

Za jedyne 99 USD można dzisiaj nabyć odbiornik GPS wielkości telefonu komórkowego, o wadze nie przekraczającej 200 gramów, za pomocą którego szybko ustalimy pozycję z precyzją kilku-kilkunastu metrów.

Odbiorniki GPS to nie tylko sporych rozmiarów urządzenia do precyzyjnego określania pozycji, które znamy z praktyki geodezyjnej, ale także niewielkie „zabawki” o zastanawiających możliwościach. Nie są to (w większości) instrumenty do wykonywania profesjonalnych geodezyjnych pomiarów. W wielu przypadkach mogą jednak służyć do realizacji zadań nie wymagających superdokładnych rezultatów. Jeśli jednak cenimy wygodę, a chcemy uzyskać niezłe dokładności, możemy za 3-6 tys. dolarów kupić odbiornik, który zmieści się w kieszeni, nie będzie wymagał osobnych anten i plątaniny kabli, a równocześnie zapewni nam niezbędne centymetry.

Dla kogo?
Zakres stosowania odbiorników GPS jest bardzo szeroki. O ile bowiem te precyzyjne z definicji dedykowane są geodezji (w szerokim znaczeniu tego terminu), o tyle te ręczne przeznaczone są dla każdego, kogo interesuje określanie pozycji w terenie. Może to być leśnik, zapalony zbieracz grzybów, wędkarz i pieszy turysta, żeglarz i łowca przygód podróżujący po bezdrożach samochodem terenowym, żołnierz, harcerz na obozie, strażak czy też pilot. Może to być także geodeta poszukujący punktu osnowy, bo opis topograficzny, którym dysponuje, jest nieaktualny. Każdemu z nich takie małe zgrabne urządzenie przynosi określone korzyści (chociaż satysfakcję ze znalezienia jedynego nie zniszczonego w okolicy punktu osnowy trudno porównać z zadowoleniem wędkarza, który bezbłędnie trafił tam, gdzie zawsze biorą ryby). Gama użytkowników ręcznych odbiorników GPS jest więc bardzo szeroka. Równie bogata jest oferta handlowa producentów tego sprzętu i możliwości, jakimi on dysponuje.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS