Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2000, Nr 8 (63) |


• Nowa era geoinformatyki, czyli radarowa misja topograficzna promu Endeavour • W poszukiwaniu interaktywnej mapy • Idziemy w stronę informatyki, rezygnujemy z cepelii – redakcyjna dyskusja na temat projektu rozporządzenia w sprawie EGiB • Potrzebne wsparcie środowiska – aktualne problemy normalizacji w geodezji ...

powrót

Ewa Durajczyk-Starościak, Marek Ścisły

Kataster w Libanie

Przed trzema laty libańskie Ministerstwo Finansów wraz z Bankiem Światowym ogłosiło przetarg na realizację komputerowego systemu katastralnego. Konsorcjum, w składzie którego znalazło się Biprogeo S.A., wygrało przetarg na realizację projektu dotyczącego graficznej części ewidencji gruntów i budynków.

Celem projektu było stworzenie jednolitego informatycznego systemu katastralnego obejmującego swoim zasięgiem cały kraj i zapewnienie ochrony danych, ze szczególnym uwzględnieniem materiałów archiwalnych. Istotne było zwiększenie potencjalnych korzyści płynących z posiadania map, takich jak podatki, kontrola nad rynkiem nieruchomości i możliwość wszechstronnych analiz. System miał również usprawniać prace przy konserwacji katastru, stworzyć mechanizmy automatyzujące czynności obecnie wykonywane ręcznie oraz zwiększające jakość tych prac.
Konsorcjum, w składzie którego znalazła się nasza firma, wygrało przetarg na realizację projektu dotyczącego graficznej części ewidencji gruntów i budynków. Trwająca obecnie realizacja projektu powinna zostać zakończona w ciągu najbliższych dwóch lat. Nadzór nad zleceniem sprawuje holenderska firma DHV. Biprogeo S.A. oraz egipski TransCAD jako podwykonawcy zlecenia realizują kolejno: opracowanie technologii konwersji map z formy analogowej na numeryczną, obsługę transakcji katastralnych (scalenia, podziały, rozgraniczenia, wydzielenia, konsolidacje) oraz konwersję mapy analogowej do formy numerycznej.

Projektowany system cyfrowy
Zleceniodawca określił tryb przygotowania projektu, a w dalszej kolejności – jego realizacji i wdrożenia. Podstawowym wymogiem zawartym w warunkach technicznych przetargu było umieszczenie całej mapy w relacyjnej bazie danych Oracle. Zaproponowane na etapie przetargu przez wykonawcę środowisko graficzne zostało zaakceptowane przez zamawiającego i określone jako MicroStation J, GeoGraphics, Descartes, GeoOutlook. Baza danych przechowuje dane na dwóch poziomach informacyjnych. Jeden poziom obejmuje proste elementy graficzne, takie jak łuki, linie, teksty, a drugi poziom to zbiór zasad budujących logikę mapy.
Niebagatelną rolę odgrywa fakt, że wdrożenie systemu musi być poprzedzone szkoleniem personelu biur, do których przygotowywany software zostanie przekazany. W tym przypadku należało się liczyć z bardzo dużą liczbą przyszłych użytkowników systemu, których poziom wiedzy o komputerach jest minimalny. Dlatego zleceniodawca położył w specyfikacji duży nacisk na fachowe i kompleksowe przygotowanie oraz przeprowadzenie szkoleń.
W ramach zlecenia Biprogeo S.A. zostało wyznaczone do przygotowania kompleksowego projektu zintegrowanego systemu katastralnego dla całego państwa, wykonania programu i materiałów do szkoleń oraz przygotowania technologii tworzenia mapy numerycznej. Realizację powierzonego zadania rozpoczęto od szczegółowego zapoznania się z libańskimi:
1. uwarunkowaniami prawnymi związanymi z prowadzeniem mapy katastralnej,
2. procedurami związanymi z prowadzeniem katastru,
3. technologią wykonywania i stanem analogowych map katastralnych,
4. strukturami organizacyjnymi katastru.
Kolejnym etapem było wykonanie dokładnego opisu funkcjonowania katastru oraz stanu materiałów wyjściowych do informatyzacji. Do wykonania zarówno tego opisu, jak i całego projektu, został wykorzystany Oracle Designer. Narzędzie to, z uwagi na swoją funkcjonalność, pozwala na pełną dokumentację prac nad stworzeniem systemów informatycznych oraz w znaczny sposób przyspiesza utworzenie oprogramowania.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

KNG Dahlta w Tatrach
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama