Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2000, Nr 2 (57) |


• Marny rok – wyniki uzyskane przez firmy geodezyjne w 1999 r. • Stare dane, nowe wyniki, czyli modernizacja EGiB na podstawie danych z pomiarów bezpośrednich • Trzecia (geo)fala – reflekcje nie tylko na temat GIS-u • W drodze do wspólnej Europy, czyli współpraca międzynarodowa GUGiK w 1999 r. • Układy ...

powrót

Witold Fedorowicz-Jackowski

Trzecia (geo)fala

Refleksje nie tylko na temat GIS-u.
W ciągu 20 lat kariery zawodowej doświadczyłem fascynacji i rozczarowań, sukcesów i porażek. Na moich oczach dokonywały się rewolucje polityczne, ekonomiczne, technologiczne i światopoglądowe. Uczestniczyłem w nich już jako człowiek dojrzały, świadomy i ciekawy świata, ale zawsze gotowy podejmować ryzyko eksperymentu. Wszystko to, jak i pragnienie niezależności i swobody, zadecydowało, że w 1995 roku wraz z grupą kolegów założyłem prywatną firmę geoinformatyczną. Dziś, po prawie 5 latach jej funkcjonowania, jestem zadowolony z wyboru drogi.

Oceniając teraźniejszość i próbując spojrzeć w przyszłość, odczuwam jednak pewien niepokój o to, co przyniosą kolejne dekady. Jest to niepokój płatnika podatków, jak i pracodawcy odpowiedzialnego za los swoich pracowników i ich rodzin. Jest to niepokój osoby kierującej firmą w kraju, który stał się bezpośrednim uczestnikiem globalnej gry interesów. Ten właśnie niepokój skłonił mnie do zapisania poniższych refleksji.

Od motyki do komputera
Punktem wyjścia w niniejszych rozważaniach jest uznanie, że rewolucja technologiczna i informacyjna, jakiej doświadczamy na każdym kroku, jest przejawem „trzeciej fali” opisywanej przez Alvina Tofflera w książce pod tym samym tytułem oraz w późniejszej „Wojnie i antywojnie” napisanej przez niego wraz z żoną Heidi.
Odczuwamy, że jest to już coś więcej niż tylko przełom w technologii, w zalewie informacji, w wolnym, nieograniczonym i nieograniczalnym do niej dostępie. Nastał czas, w którym możliwe stało się, że w liberalnych krajach technologia steruje strategią, a nie – jak dawniej – kiedy to strategia określała technologię. Jesteśmy dziś świadkami mieszania się trzech kontrastujących ze sobą typów cywilizacji, których symbolami są odpowiednio motyka, linia produkcyjna i komputer.
Jak piszą A. i H. Tofflerowie: „W świecie podzielonym na trzy części sektor przynależny do pierwszej fali dostarcza nam zasobów rolniczych i surowców mineralnych, sektor owładnięty przez drugą falę dostarcza taniej siły roboczej i uruchamia masową produkcję, a szybko rozszerzający się sektor państw przynależnych do trzeciej fali zaczyna dominować – dzięki nowym sposobom zdobywania i wykorzystywania wiedzy. Państwa trzeciej fali sprzedają światu informację, jak też innowacje, metody zarządzania, kulturę i kulturę masową, nowoczesne technologie, oprogramowanie, modele edukacji, techniki szkoleniowe, opiekę medyczną, usługi finansowe i wiele, wiele innych... Mnożą się usługi. Niematerialne aktywa, takie jak wiedza, dane oraz informacja, stają się rzeczą najważniejszą...”

Wiedza tworzy wiedzę
Wiedzę rozwijają ludzie – zbierają i przetwarzają dane, wytwarzają i dostarczają informacji. Kierują się w tym ciekawością lub potrzebą. Wykorzystują doświadczenia zdobyte przez swoich poprzedników, stając w ten sposób niejako na ich ramionach i dzięki temu widząc więcej, dalej... Czasami pamiętają o swych poprzednikach, czasami o nich zapominają. Nie ma to większego znaczenia, gdyż ważny jest sam proces, a także to, że badania oraz zbieranie danych i informacji finansują dziś nie tylko rządy państw. Owszem, mogą one stwarzać ku temu odpowiednie warunki, określając swoje strategie rozwoju i priorytety. Ale jest rzeczą powszechnie wiadomą, że dzięki mądrej, dalekosiężnej polityce rządów już od dawna swoją działalność na ten cel ukierunkowują różnego rodzaju instytucje pozarządowe, przede wszystkim międzynarodowe koncerny, specjalistyczne firmy oraz agencje, fundacje i inne organizacje inwestujące wyłącznie własne środki finansowe i techniczne.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS