Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 1999, Nr 8 (51) |


• O DTM dla Soły rozmawiamy z Kazimierzem Słoniowskim i Haliną Szymczak z PPGK z Warszawy • Samorząd postuluje – geodeci województw o problemach geodezji • Główny geodeta kraju o przygotowaniach do korekty ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne • Skąd więcej działek – scalenia i podziały gruntów peryferyjnych w ...

powrót

Jerzy Przywara

Urzędnik doskonały

Artykuł Bogdana Grzechnika „Jaki urzędnik w geodezji” prezentowany w czerwcowym numerze GEODETY jest z pewnością ważnym głosem wychodzącym z naszego środowiska, mówiącym o doborze kadr i organizacji pracy w administracji publicznej, ze szczególnym uwzględnieniem administracji geodezyjnej, kartograficznej i gospodarki nieruchomościami. Postulatom i wnioskom zawartym w wystąpieniu można tylko przyklasnąć i powiedzieć: – Święte słowa! Po wnikliwym wczytaniu się w tekst artykułu dochodzę jednak do przekonania, że przedstawiony problem powinien być pokazany w nieco szerszym ujęciu.

Nie da się dyskutować o kwalifikacjach, rzetelności i odpowiedzialności pracowników administracji bez uwzględnienia zagadnienia funkcjonowania państwa jako całości. Geodezja i kartografia są tylko małą (i wcale nie najważniejszą) częścią struktury administracyjnej kraju. Sprowadzenie istoty zagadnienia tylko do poziomu naszego „podwórka” powoduje, że zaprezentowane wnioski stają się tylko naszymi pobożnymi życzeniami.
Adresatem postawionych w artykule B. Grzechnika tez i słusznych wywodów powinni być nie tylko urzędnicy zajmujący się na co dzień problemami geodezji i kartografii, ale przede wszystkim „pierwszy garnitur” z urzędniczej szafy. Zbyt wiele jest codziennych sygnałów o niekompetencji, skandalicznej nieudolności, korupcji czy też nagannych moralnie zachowaniach osób postawionych w hierarchii państwa o kilka stopni wyżej niż nasz „Główny Urzędnik Geodezyjny”.
Brak fachowości, uczciwości i zwykłej rzetelności jest problemem przede wszystkim najwyższych szczebli władzy w Polsce. O ile bowiem naganne jest niekończące się wyszukiwanie „pretekstów” przez gminnego urzędnika dla przedłużania w nieskończoność wydawania zgody (np. na zabudowę działki) jedynie w celu „zmiękczenia” klienta i otrzymania ekstra „gratyfikacji”, to o wiele bardziej szkodliwe są działania takie, jak chociażby całkowity brak panowania nad podległym ministrowi resortem, sprzedaż za bezcen (z pominięciem prawa) lokali służbowych dziesiątkom ministerialnych urzędników czy mnożenie w nieskończoność dobrze płatnych samorządowych stołków w imię zaspokojenia ambicji lokalnych, partyjnych koterii.

Zły urzędnik
Warto jednak zastanowić się, co jest wspólnym mianownikiem złego urzędnika gminnego i złego urzędnika w randze ministra. Na pewno chęć zdobycia doraźnych korzyści materialnych, brak kultury połączony z arogancją oraz niedostatek wiedzy niezbędnej do sprawowania funkcji.
Czynnik pierwszy – zwykłą ludzką chciwość i zachłanność – można w dużym stopniu wyeliminować poprzez angażowanie na „trudne placówki” ludzi, którzy są na tyle majętni, że nie będą ulegali pokusom dodatkowych nielegalnych dochodów.
Jeśli na takiej „placówce” znajdzie się człowiek, dla którego nowa pozycja jest awansem społecznym, a mieszkanie przy ul. Parkowej i jazda służbowym samochodem są nieosiągalnym wcześniej luksusem, to prędzej czy później stanie się on ofiarą wszelkiej maści kombinatorów lub sam sprokuruje „okazję”.
Czynnik drugi można wyeliminować w długim procesie zmian pokoleniowych i reprodukcji prostej gatunku ludzkiego. Trzecie pokolenie dzisiejszych „arogantów” nie znających słów proszę, dziękuję i przepraszam, będzie już okrzepłą na salonach kapitalistyczną inteligencją bez rodowodów z przymiotnikami: zasłużony, oddany itp. Z kolei braki w wykształceniu można doraźnie załatać seminariami i szkoleniami.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS