wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Maj 1999, Nr 5 (48) |


• Kto i kiedy zbuduje DTM – rozmowa z Januszem Wiśniewskim, dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu • Geoida dla Polski już w internecie • Wyrównania ścisłe dla wszystkich, czyli błędy średnie mierzonych szczegółów terenowych w aspekcie współczesnych technologii pomiarów i obliczeń geodezyjnych • ...

powrót

Elżbieta Lewandowicz

Mapy tematyczne

Mapy tematyczne, według Instrukcji K-3, są opracowaniami kartograficznymi eksponującymi jeden lub kilka wybranych elementów treści ogólnogeograficznej bądź określone zagadnienia społeczno-gospodarcze lub przyrodnicze. Tłem dla przedstawienia treści map tematycznych, spełniającym funkcje podkładu, jest odpowiednio dobrana mapa ogólnogeograficzna lub mapa zasadnicza albo wybrane elementy tych map. Metody wykonywania map tematycznych w formie klasycznej są ogólnie znane i opisane, ale jak wykonuje się mapy tematyczne na podstawie mapy numerycznej?

Obiekty mapy numerycznej posiadają różnorodne dane opisowe zwane atrybutami. Niekoniecznie są one przedstawione na rysunku mapy, często są przechowywane w bazie wewnętrznej rysunku lub w bazie zewnętrznej. Mogą być udostępniane w formie tabel, list, tekstów. Mapa numeryczna z bazą i odpowiednim oprogramowaniem to już System Informacji Terenowej. Mapy tematyczne w formie numerycznej tworzymy podobnie jak i w formie klasycznej poprzez:
- wybór informacji, jakie mają być na mapie,
- zaznaczanie obiektów na mapie,
- definiowanie nowych obiektów lub symboli graficznych obrazujących wybrane zagadnienia.

Wykonanie map tematycznych na podstawie istniejących map numerycznych jest prostsze od tradycyjnych metod, szczególnie gdy:
- mapa numeryczna zbudowana jest w oparciu o duże rozwarstwienie,
- istnieje baza mapy numerycznej zawierająca rzetelne i potrzebne informacje,
- istnieje możliwość poszerzania bazy o nowe informacje,
- istnieje możliwość zdefiniowania nowych obiektów mapy numerycznej.
Rozwarstwienie mapy numerycznej pozwala szybko i prosto uzyskać mapy o określonej treści. Odpowiedni sposób rozwarstwienia map, grupowanie warstw o podobnej tematyce ułatwia i przyspiesza wyszukanie odpowiedniej informacji. Wygaszanie i zapalanie kolejnych warstw czy grup warstw jest najprostszą metodą wykonania map o określonej treści. Każda taka mapa o wybranej treści jest mapą tematyczną i może być mapą podkładową do map bardziej specjalistycznych. Istniejąca baza mapy zawierająca atrybuty opisowe obiektów umożliwia tworzenie map tematycznych poprzez wybór obiektów o odpowiednich atrybutach. Korzystając z danych w bazie możemy uzyskać mapę z obiektami spełniającymi określony warunek. Może to być mapa:
- zawierająca tylko wybrane obiekty,
- wyróżniająca wybrane obiekty na tle treści mapy podkładowej.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS