Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 1999, Nr 5 (48) |


• Kto i kiedy zbuduje DTM – rozmowa z Januszem Wiśniewskim, dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu • Geoida dla Polski już w internecie • Wyrównania ścisłe dla wszystkich, czyli błędy średnie mierzonych szczegółów terenowych w aspekcie współczesnych technologii pomiarów i obliczeń geodezyjnych • ...

powrót

Opracowanie redakcji

Zagadnienia finansowe

Od redakcji: kontynuujemy publikację „Wytycznych administrowania gruntami”. Jest to dokument opracowany pod kierownictwem prof. Petera Dale’a przez grupę ekspertów zajmujących się (pod egidą Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ) sprawami administrowania gruntami. Wybrane fragmenty pochodzą z rozdziału „Zagadnienia finansowe”, w którym analizuje się wartość gruntów, metody jej określania oraz istotę rynku nieruchomości; zwraca się uwagę na znaczenie gruntów i nieruchomości w gospodarce narodowej. Omówione są zagadnienia kosztów i korzyści wynikających z ulepszania systemów administrowania gruntami oraz możliwości pełnego odzyskiwania kosztów ponoszonych na prowadzenie systemu administrowania gruntami.

Centralne agencje do spraw wycen
W wielu krajach działają centralne organy do spraw wycen organizowanych przez administrację państwową oraz do spraw katastru fiskalnego, tam gdzie takowy istnieje. Taki organ podlega zwykle Ministerstwu Finansów, ma jednak własną strukturę administracyjną i zadania. Centralny organ do spraw wycen powinien zapewniać wszechstronny zakres wycen zarówno dla administracji rządowej, jak i samorządowej, a także doradzać rządowi w sprawach dotyczących wartości gruntów. Organ ten powinien przeprowadzać w miarę potrzeby wyceny nieruchomości, na przykład w celu:
- opodatkowania gruntów i nieruchomości;
- obliczania wysokości odszkodowania w razie nabycia gruntu na cele publiczne w drodze przymusowego wykupu lub umowy;
- określania wysokości odszkodowań za wszelkie ujemne skutki decyzji planistycznych oraz
- wyznaczania czynszu za najem nieruchomości państwowych.
Większość krajów znajdujących się w fazie przekształceń ma systemy katastralne koncentrujące się na danych o wykorzystaniu gruntów. W większości tych krajów nie istnieją jeszcze centralne organy do spraw wycen na skutek braku wykwalifikowanych sił do przeprowadzania wycen.
Komputeryzacja procesów wyceny ma wiele zalet, gdyż większość danych to dane jednorodne, wymagające powtarzalnego przetwarzania oraz niejednokrotnie przeprowadzania dość złożonych analiz. Można wykorzystywać komputery do zakładania i prowadzenia baz danych dotyczących wycen, do analizowania danych o cenach i kosztach, do określania ogólnych tendencji rynkowych, do przeprowadzania analiz inwestycyjnych i statystycznych oraz do prowadzenia księgowości i odnotowywania innych danych. Zastosowanie komputerów powinno prowadzić do zwiększenia standardu usług świadczonych przez biura przeprowadzające wyceny (dokładność i szybkość przeprowadzania wycen) oraz do obniżenia kosztów zatrudnienia personelu biurowego, tym samym zaś do obniżenia ceny jednostkowej wyceny lub oszacowania. Powinno być możliwe sprawniejsze planowanie obciążenia poszczególnych osób wyceniających, a także udostępnianie większej liczby informacji stanowiących podstawę podejmowania decyzji oraz ogólnej kontroli administracyjnej.
Usytuowanie centralnego organu do spraw wycen w ramach organizacji urzędu katastralnego lub w bardzo ścisłym powiązaniu z nim ma szereg zalet, gdyż pozwala zapewnić:
- jednolite stosowanie przepisów i norm;
- zwiększenie ekonomiczności poprzez ograniczanie dublowania danych, personelu i pracy;
- zwiększenie możliwości nabywania umiejętności w specjalistycznych dziedzinach, takich jak wycenianie zakładów przemysłowych i maszyn, gruntów rolnych lub kopalń;
- koordynowanie dużej ilości danych o sprzedaży gruntów poprzez umiejętne wykorzystanie komputeryzacji;
- nadzorowanie sprzedaży gruntów w celu wykrywania spekulacji gruntami albo ujawnianie zmian społecznych i gospodarczych znajdujących odzwierciedlenie w danych rynku nieruchomości.

Rynek nieruchomości
Grunt jest także postrzegany jako najlepszy rodzaj zastawu sprzyjający rozwojowi gospodarki rynkowej. Systemy umożliwiające wykorzystywanie gruntów do tego celu, tym samym zaś tworzenie podwalin dobrze funkcjonującego rynku nieruchomości, stanowią niezbędny składnik funkcjonowania gospodarki rynkowej.
Kredyty, których zabezpieczeniem są nieruchomości, stanowią w większości gospodarek rynkowych bardzo znaczną część rynku kredytowego. Rynek nieruchomości jest więc ważną częścią gospodarki jako całości, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę fakt, że na rynek ten trafia bardzo duża część inwestycji indywidualnych gospodarstw domowych.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS