Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 1999, Nr 5 (48) |


• Kto i kiedy zbuduje DTM – rozmowa z Januszem Wiśniewskim, dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu • Geoida dla Polski już w internecie • Wyrównania ścisłe dla wszystkich, czyli błędy średnie mierzonych szczegółów terenowych w aspekcie współczesnych technologii pomiarów i obliczeń geodezyjnych • ...

powrót

Konrad Pirwitz

Kierunek: Unia Europejska

Międzynarodowa współpraca służby geodezyjnej i kartograficznej – cz. II.
Przygotowany przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii program współpracy zagranicznej na 1999 r. ukierunkowany został przede wszystkim na przygotowanie branży do przyszłego członkostwa Polski w Unii Europejskiej, a także na współpracę naukowo--techniczną i gospodarczą z najbliższymi sąsiadami Polski.

Przy opracowaniu programu starano się uwzględnić następujące elementy: ? współpracę w sprawach merytorycznych stanowiących specyfikę branży geodezyjnej, a więc osnowy geodezyjne i grawimetryczne, odwzorowania kartograficzne, kartografia topograficzna, kataster nieruchomości; ? współpracę w zakresie funkcjonowania administracji publicznej, prawodawstwa, tworzenia i ochrony zbiorów informacji geograficznych; ? współpracę w zakresie funkcjonowania podmiotów gospodarczych w warunkach globalizacji życia gospodarczego w Europie.
Współpraca gospodarcza zaproponowana w programie jest nowym jego elementem. Znajdują się w nim propozycje dotyczące organizacji misji gospodarczych do niektórych krajów sąsiadujących z nami na wschodzie (takie przedsięwzięcie będzie realizowane przy ścisłej współpracy z Krajowym Związkiem Pracodawców Firm Geodezyjno-Kartograficznych oraz Geodezyjną Izbą Gospodarczą). W dziale współpracy gospodarczej uwzględniono sugestie i propozycje organizacji samorządowych, zwłaszcza gdy sprawy dotyczą przygotowania polskiego wykonawstwa do konfrontacji z rynkiem Unii Europejskiej. W związku z tym zaproponowano również konsultacje i kontakty z wybitnymi osobistościami świata geodezji i kartografii w sektorze wykonawstwa dla ustalenia systemu informacji i pomocy w opracowaniu programu szkoleń dostosowawczych dla polskich firm w okresie przejściowym i po wejściu do Unii Europejskiej.
Jeśli chodzi o kontakty z najbliższymi sąsiadami Polski, to warto zaznaczyć, że państwowe służby geodezyjne i kartograficzne Litwy i Ukrainy wystąpiły oficjalnie z inicjatywą nawiązania ścisłej współpracy z Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii, co strona polska przyjęła z wielkim zadowoleniem. Przewidziano stosowne spotkania kierowników służb i specjalistów dla omówienia form i zakresu współpracy. Współpraca ze służbą geodezyjną i kartograficzną Ukrainy będzie realizowana na podstawie umowy między rządami obu naszych państw.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS