wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Maj 1999, Nr 5 (48) |


• Kto i kiedy zbuduje DTM – rozmowa z Januszem Wiśniewskim, dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu • Geoida dla Polski już w internecie • Wyrównania ścisłe dla wszystkich, czyli błędy średnie mierzonych szczegółów terenowych w aspekcie współczesnych technologii pomiarów i obliczeń geodezyjnych • ...

powrót

Konrad Pirwitz

Kierunek: Unia Europejska

Międzynarodowa współpraca służby geodezyjnej i kartograficznej – cz. II.
Przygotowany przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii program współpracy zagranicznej na 1999 r. ukierunkowany został przede wszystkim na przygotowanie branży do przyszłego członkostwa Polski w Unii Europejskiej, a także na współpracę naukowo--techniczną i gospodarczą z najbliższymi sąsiadami Polski.

Przy opracowaniu programu starano się uwzględnić następujące elementy: ? współpracę w sprawach merytorycznych stanowiących specyfikę branży geodezyjnej, a więc osnowy geodezyjne i grawimetryczne, odwzorowania kartograficzne, kartografia topograficzna, kataster nieruchomości; ? współpracę w zakresie funkcjonowania administracji publicznej, prawodawstwa, tworzenia i ochrony zbiorów informacji geograficznych; ? współpracę w zakresie funkcjonowania podmiotów gospodarczych w warunkach globalizacji życia gospodarczego w Europie.
Współpraca gospodarcza zaproponowana w programie jest nowym jego elementem. Znajdują się w nim propozycje dotyczące organizacji misji gospodarczych do niektórych krajów sąsiadujących z nami na wschodzie (takie przedsięwzięcie będzie realizowane przy ścisłej współpracy z Krajowym Związkiem Pracodawców Firm Geodezyjno-Kartograficznych oraz Geodezyjną Izbą Gospodarczą). W dziale współpracy gospodarczej uwzględniono sugestie i propozycje organizacji samorządowych, zwłaszcza gdy sprawy dotyczą przygotowania polskiego wykonawstwa do konfrontacji z rynkiem Unii Europejskiej. W związku z tym zaproponowano również konsultacje i kontakty z wybitnymi osobistościami świata geodezji i kartografii w sektorze wykonawstwa dla ustalenia systemu informacji i pomocy w opracowaniu programu szkoleń dostosowawczych dla polskich firm w okresie przejściowym i po wejściu do Unii Europejskiej.
Jeśli chodzi o kontakty z najbliższymi sąsiadami Polski, to warto zaznaczyć, że państwowe służby geodezyjne i kartograficzne Litwy i Ukrainy wystąpiły oficjalnie z inicjatywą nawiązania ścisłej współpracy z Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii, co strona polska przyjęła z wielkim zadowoleniem. Przewidziano stosowne spotkania kierowników służb i specjalistów dla omówienia form i zakresu współpracy. Współpraca ze służbą geodezyjną i kartograficzną Ukrainy będzie realizowana na podstawie umowy między rządami obu naszych państw.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS