wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Maj 1999, Nr 5 (48) |


• Kto i kiedy zbuduje DTM – rozmowa z Januszem Wiśniewskim, dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu • Geoida dla Polski już w internecie • Wyrównania ścisłe dla wszystkich, czyli błędy średnie mierzonych szczegółów terenowych w aspekcie współczesnych technologii pomiarów i obliczeń geodezyjnych • ...

powrót

Jerzy Gajdek

Wyrównanie ścisłe dla wszystkich

Błędy średnie mierzonych szczegółów terenowych w aspekcie współczesnych technologii pomiarów i obliczeń geodezyjnych.
Trzeba wprowadzić obligatoryjność wyrównań wszystkich sposobów rozwinięć osnowy pomiarowej metodą ścisłą, czyli najmniejszych kwadratów. Takie moduły obliczeniowe zawierają aktualnie wszystkie oferowane na rynku geodezyjnym pakiety programowe. Przybliżone metody obliczeń należy odłożyć do lamusa, a rozważania o odchyłkach liniowych w ciągach poligonowych powinny chyba mieć charakter teoretyczny, a nie praktyczny, i tym samym powinny zniknąć z instrukcji technicznych.Najnowocześniejsze aktualnie metody pomiarów szczegółów terenowych, czyli pozyskiwania produktu finalnego w postaci punktu o określonych współrzędnych, to:
- technologia GPS,
- pomiary tachimetrami elektronicznymi,
- pomiary tachimetrami z wbudowanymi modułami GPS.
Podstawowym miernikiem wartości określanych współrzędnych szczegółów terenowych powinny być błędy średnie utożsamiane ogólnie z pojęciem tolerancji dokładnościowej. W przypadku technologii GPS błędy średnie są jednym ze składników algorytmu obliczeniowego, niepotrzebne są tutaj żadne dodatkowe zabiegi obliczeniowe. Wypada jednak w tym miejscu zaznaczyć, że bezpośredni pomiar szczegółów terenowych z udziałem technologii GPS, np. [1], jest wykonywany aktualnie jeszcze w niewielkim zakresie, co uwarunkowane jest względami ekonomicznymi i technicznymi, ale rokowania na najbliższą przyszłość są optymistyczne. Na razie dominuje jednak metoda biegunowa z elektromagnetycznym pomiarem odległości, co zapewniają tachimetry elektroniczne i teodolity z elektromagnetycznymi nasadkami dalmierczymi, przy czym nie wyklucza się jeszcze dalmierzy i nasadek dwuobrazowych oraz przymiarów wstęgowych. Jak na początku nadmieniono, kompletny produkt oprócz współrzędnych powinien również zawierać wspomniane błędy średnie, jeżeli nie wszystkich, to wybranych punktów. Taka potrzeba oczywista w wielu rozważaniach jest również zauważona w dyskusji redakcyjnej z udziałem pana sędziego Eugeniusza Mzyka przytoczonej w miesięczniku GEODETA [5]. Po przeanalizowaniu problemów w tej dyskusji przedstawionych można stwierdzić, że znaki graniczne działek to arystokracja wśród szczegółów I grupy dokładnościowej, ponieważ ostatecznie określają powierzchnię, której 1 m2 w określonych warunkach może osiągnąć zawrotną cenę (np. w okolicy Pałacu Kultury w Warszawie ok. 2,5 tys. USD za 1 m2). Ale i tam, gdzie ceny gruntu są – nazwijmy to – „normalne”, istnieje potrzeba ustosunkowania się do tego, czy obliczone wcześniej przez geodetę X współrzędne znaku granicznego mieszczą się w dopuszczalnych granicach określonych błędem średnim, po kontrolnym pomierzeniu ich przez geodetę Y przy okazji np. wykonywania podziału na sąsiedniej działce. A ponieważ niektórzy „specjaliści” potrafili w przeszłości (a może jeszcze tak robią?) wykonywać podziały nie wychodząc z pomiarem w teren, pomiar kontrolny jest jak najbardziej uzasadniony.

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS