Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 1999, Nr 1 (44) |


• Katastrofa budowlana – monitorowanie przemieszczeń Europlexu w Warszawie • Cyfrowo szybciej – porównanie wyników aerotriangulacji wykonanej na autografie analitycznym i cyfrowym • Założenia nowego systemu odniesień przestrzennych „1992” • Jak naliczać opłaty za ODGiK wyjaśnia dyrektor Departamentu ...

powrót

Adam Żurowski

Precyzja kontra przemieszczenia

Nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazał się podręcznik prof. Henryka Brysia i prof. Stefana Przewłockiego pt. „Geodezyjne metody pomiarów przemieszczeń budowli”. Książka składa się z dwóch części, zawiera 154 rysunki oraz 17 tablic i stanowi syntezę wieloletnich badań autorów dotyczących pomiarów przemieszczeń i deformacji budowli, urządzeń technicznych i podłoża gruntowego.

Część I. Pomiary przemieszczeń i deformacji geometrycznych budowli i konstrukcji inżynierskich (Stefan Przewłocki). W rozdziale 1 przedstawiono podstawowe pojęcia dotyczące pomiarów przemieszczeń, metody pomiaru przemieszczeń poziomych i pionowych, przykłady i sposoby przedstawienia wyników pomiarów. Rozdział 2 dotyczy pomiaru deformacji geometrycznych budowli i urządzeń technicznych. Zawiera przykłady wyznaczenia odchylenia od pionu komina przemysłowego, zbiornika kulistego, chłodni hiperbolicznej oraz interpretację uzyskanych wyników. Podano również zasady działania przemysłowych systemów pomiarowych, stosowanych w pracach wymagających najwyższej dokładności, m.in. w pomiarach kontrolnych robotów przemysłowych. W rozdziale 3 omówiono geodezyjne metody pomiaru przemieszczeń pionowych, ze szczególnym uwzględnieniem badań konstrukcji mostowych. Rozdział 4 dotyczy uwarunkowań geodezyjnych w procesie wyznaczania deformacji geometrycznych konstrukcji budowlanych. Omówiono modele deformacji, zagadnienia optymalizacji dokładności geodezyjnych pomiarów przemieszczeń, zagadnienia związane z oceną sztywności elementów i obiektów budowlanych. Rozdział zakończono opisem badań zmienności geometrycznej płyty żelbetowej oraz omówieniem wpływu deformacji fundamentów budowli na zmianę składowych jej nachyleń, a także geometrycznej interpretacji wyników pomiarów deformacji kopuł sferycznych. W rozdziale 5 omówiono zagadnienie wyznaczania przemieszczeń pionowych metodą niwelacji geometrycznej z uwzględnieniem niestałości stanowiska. Przedstawiono ocenę niezawodności i dokładności wyznaczonych przemieszczeń.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS