Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 1998, Nr 11 (42) |


• Raj dla geodety – relacja z IV Międzynarodowych Targów Geodezji • Jak GIG walczy o wolny rynek • Wykształcić lidera społeczności lokalnej - uruchomienie Międzywydziałowego Studium Gospodarki Przestrzennej SGGW • Małopolski System Informacji Przestrzennej dla gminy Kraków • Zalecana reforma i komputeryzacja - ...

powrót

Opracowanie redakcji

Emil Nowosielski 1896-1998

24 września zmarł w Warszawie chyba najstarszy polski geodeta. Żył w dwóch stuleciach, do wkroczenia w trzecie zabrakło Mu zaledwie 3 lat.

Andrzej Nowosielski:
Ojciec był człowiekiem niezwykle życzliwym, uczynnym i starał się nieść pomoc wszędzie tam, gdzie mógł jej udzielić. Z tego też powodu w okresie jego działalności jako mierniczego przysięgłego (1932-1939) jego biuro z siedzibą w Nowojelni koło Nowogródka na ówczesnych Kresach Wschodnich stało się, praktycznie rzecz biorąc, siedzibą „rzecznika praw obywatelskich” na tę okolicę. Przeprowadzając komasacje w okolicznych wsiach, mając stały kontakt z wiejską ludnością, potrafił nie tylko zdobyć jej zaufanie, ale stał się także autorytetem i doradcą w sprawach życiowych. Nic więc dziwnego, że zwracano się do niego z różnego rodzaju problemami prosząc o radę, a nawet pomoc i ewentualną interwencję. Ojciec nigdy tej pomocy nie odmawiał. Ten szlachetny sposób postępowania okazał się wręcz zbawienny dla całej rodziny w późniejszych czasach. Gdy w 1939 roku wkroczyła na tereny wschodniej Polski armia bolszewicka, całą liczącą się inteligencję polską wywożono na Syberię. Byliśmy i my na to przygotowani. Niezbędny do zabrania dobytek został spakowany i czekaliśmy momentu, kiedy przyjdą po nas rosyjscy żołnierze. Któregoś dnia pojawił się na ganku domu, w którym mieszkaliśmy, funkcjonariusz miejscowej „Milicji Ludowej” utworzonej przez wojskowe władze rosyjskie. Usiadł na ławce, karabin postawił obok siebie i na coś czekał (byliśmy przekonani, że za moment pojawi się patrol wojskowy, by zabrać nas do kolejnego transportu na Syberię). Ojciec wyszedł do milicjanta, poczęstował go gorącą herbatą i spytał, co go sprowadza na nasz ganek. Okazało się, że pełnił on wartę z polecenia Komitetu Ludowego, by ochronić naszą rodzinę przed wywiezieniem, gdyż, jak twierdził, takiemu człowiekowi, jakim jest pan inżynier, nie wolno zrobić żadnej krzywdy. I tak warty były trzymane przed naszym domem do końca akcji wywózek. Wydaje mi się, że opisany tu epizod w pełni charakteryzuje mojego ojca jako człowieka. W moim przekonaniu pozostał takim do śmierci.

Prof. Andrzej Hopfer:
Ceniłem i cenię Emila Nowosielskiego głównie za jego działalność i osiągnięcia na polu urządzeniowo-rolnym, ale konkretnie w zakresie scalania gruntów. Był on wspaniałym przykładem człowieka łączącego praktykę z teorią. Bez względu na kraj, czas i trendy polityczne znajdował dobre rozwiązania przestrzenne, gospodarcze, a nawet i społeczne. Żył długo, dobrze i pracowicie.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geoida od GOCE
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama