Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 1998, Nr 11 (42) |


• Raj dla geodety – relacja z IV Międzynarodowych Targów Geodezji • Jak GIG walczy o wolny rynek • Wykształcić lidera społeczności lokalnej - uruchomienie Międzywydziałowego Studium Gospodarki Przestrzennej SGGW • Małopolski System Informacji Przestrzennej dla gminy Kraków • Zalecana reforma i komputeryzacja - ...

powrót

Zbigniew Leszczewicz

Wykształcić lidera społeczności lokalnej

Międzywydziałowe Studium Gospodarki Przestrzennej jest nową jednostką Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Studium prowadzić będzie kształcenie w formie 5-letnich studiów magisterskich dziennych w zakresie dwóch specjalności: zagospodarowanie obszarów wiejskich oraz systemy informacji przestrzennej. Kierownik studium Dariusz Korpetta rozmawiał ze Zbigniewem Leszczewiczem tuż po uroczystej inauguracji roku akademickiego 1998/99.

Zbigniew Leszczewicz: Serdecznie gratulujemy sukcesu, jakim było uruchomienie Międzywydziałowego Studium Gospodarki Przestrzennej SGGW, oraz objęcia funkcji kierownika. Jak doszło do powstania studium?

Dariusz Korpetta: Złożyło się na to kilka elementów. Przede wszystkim świadomość władz uczelni, że należy reformować dydaktykę SGGW. Zmiany w państwie, które obserwujemy w ostatnich latach, powodują, że tradycyjne kierunki i sposoby kształcenia odchodzą – mniej jest kandydatów na wydział rolniczy czy na zootechnikę. Poszukiwanie nowych dróg rozwoju uczelni to m.in. właśnie łączenie aktywności różnych wydziałów w międzywydziałowe studia. Dwa takie studia już funkcjonują – Międzywydziałowe Studium Ochrony Środowiska oraz Międzywydziałowe Studium Biotechnologii – i to się sprawdziło. Analiza minimum programowego, które zostało nakreślone przez Radę Główną Szkolnictwa Wyższego, doprowadziła do tego, że w Zakładzie Systemów Informacji Przestrzennej i Geodezji Leśnej powstała myśl, aby zebrać doświadczenia pracowników różnych wydziałów uczelni i powołać do życia Międzywydziałowe Studium Gospodarki Przestrzennej. Zadecydowało o tym nasze doświadczenie w zakresie systemów informacji przestrzennej, wyczucie spraw związanych z planowaniem i szeroko rozumianą geodezją. Przydatne okazały się moje doświadczenia w pracy społecznej – 8 lat byłem przewodniczącym Rady Gminy Michałowice. Wystąpiliśmy więc z inicjatywą utworzenia studium, co znalazło szeroki oddźwięk we władzach rektorskich. Pewne wątpliwości pojawiły się jedynie w Senacie Akademickim, ale przewodnicząca komisji senackiej do spraw dydaktyki, dziekan Wydziału Żywienia Człowieka i Gospodarstwa Domowego profesor Anna Gmowska-Senger po szczegółowym zapoznaniu się z koncepcją utworzenia tego kierunku studiów odniosła się do pomysłu z entuzjazmem, zarekomendowała sprawę w Senacie i dalej poszło gładko. Później oczywiście były sprawy formalne, regulamin studiów, konkurs na stanowisko kierownika. Zgłosiłem się do konkursu, zostałem zaakceptowany przez Senat Akademicki i rektor powierzył mi prowadzenie tego studium.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama