Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 1998, Nr 11 (42) |


• Raj dla geodety – relacja z IV Międzynarodowych Targów Geodezji • Jak GIG walczy o wolny rynek • Wykształcić lidera społeczności lokalnej - uruchomienie Międzywydziałowego Studium Gospodarki Przestrzennej SGGW • Małopolski System Informacji Przestrzennej dla gminy Kraków • Zalecana reforma i komputeryzacja - ...

powrót

Opracowanie redakcji

Spotkanie prezesa GUGiK z geodetami, członkami GIG

Liczę na państwa wkład w tworzenie nowego Prawa geodezyjnego. Chciałbym również podziękować za rozporządzenie o opłatach, bo to właśnie dzięki uporowi firm geodezyjnych ujrzało ono światło dzienne – powiedział Józef Racki podczas spotkania.

Prezes Józef Racki o działaniach GUGiK
Ustawa zmieniająca Prawo geodezyjne, która wejdzie w życie 1 stycznia, podzieliła służbę geodezyjną na organy nadzoru i organy administracji. Zadania wykonywane przez służbę geodezyjną starosty i służbę marszałka są zadaniami w dalszym ciągu rządowymi. Dla służb geodezyjnych przygotowywane są projekty zapisów do statutów wojewody, schemat organizacyjny oraz nazwy tych jednostek. Gospodarka nieruchomościami, mimo odmiennych propozycji, pozostała w jednym pionie ze służbą geodezyjną.
Opracowaliśmy program przekształcenia ewidencji gruntów w kataster nieruchomości, który skierowaliśmy do Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów już w maju. KERM nie podjął dotąd żadnych prac. Również spotkania w Ministerstwie Finansów nie doprowadziły do ujednolicenia stanowiska. W tej sytuacji zaproponowaliśmy premierowi Jerzemu Buzkowi powołanie komisji międzyresortowej do tego tematu. My uważamy, że wartość nieruchomości powinna być jawna i wpisana do ewidencji gruntów, natomiast minister finansów twierdzi, że wartość ta powinna służyć tylko celom fiskalnym. Gdybyśmy mieli od ministra finansów propozycje przedmiotów podlegających opodatkowaniu, moglibyśmy przystąpić do zmiany naszego rozporządzenia o ewidencji gruntów. A tak czekamy.
Z Prawa geodezyjnego, które wejdzie w życie 1 stycznia 1999 r., wynika, że potrzebnych będzie 25 czy 26 rozporządzeń wykonawczych. Opracowaliśmy 11 rozporządzeń, które rozesłaliśmy do opiniowania. Kolejne 7 czy 8 jest przygotowywanych, pozostałe rozporządzenia ciążą na innych ministerstwach. Niektórym rozporządzeniom, szczególnie w sprawie osnowy geodezyjnej, nadaliśmy rangę dość wysoką – wyda je Rada Ministrów.
Odbyły się spotkania z szefem Oddziału Topograficznego Wojska Polskiego. Będziemy chcieli pewne ich standardy przenieść do służby cywilnej. Być może wspólnie będziemy opracowywać mapy kartograficzne do użytku cywilnego.
Kolejny temat, który prowadzi GUGiK, to numeryczny model rzeźby terenu. Dwustopniowy przetarg na głównego wykonawcę jest w trakcie rozstrzygnięć. W tym roku ze względów finansowych ograniczymy się do zrobienia etapu od Warszawy do Płocka na Wiśle oraz w województwie tarnowskim.
Jeżeli chodzi o budżet przyszłoroczny, to GUGiK otrzymał 75% tegorocznego budżetu, natomiast ze względu na ewidencję budynków liczymy na dodatkowe środki.
Kontynuujemy zadanie związane z budową Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Warszawie. Przewidujemy, że inwestycja ta będzie trwała 3-4 lata.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Bolesławiec w 3D
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama