Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 1998, Nr 11 (42) |


• Raj dla geodety – relacja z IV Międzynarodowych Targów Geodezji • Jak GIG walczy o wolny rynek • Wykształcić lidera społeczności lokalnej - uruchomienie Międzywydziałowego Studium Gospodarki Przestrzennej SGGW • Małopolski System Informacji Przestrzennej dla gminy Kraków • Zalecana reforma i komputeryzacja - ...

powrót

Marek Ziemak

Walka o wolny rynek nie słabnie

Sprawozdanie z działalności Rady i Biura Geodezyjnej Izby Gospodarczej w okresie od 9 maja 1997 do 10 października 1998

Od redakcji: 14 października w Katowicach odbyło się VI Walne Zgromadzenie Geodezyjnej Izby Gospodarczej. Idea zorganizowania tej imprezy w przeddzień IV Międzynarodowych Targów Geodezji niestety nie sprawdziła się. Na 127 członków Izby tylko 31 przysłało do Katowic swoich reprezentantów. Być może należało spotkać się w czasie trwania targów, co znacznie skróciłoby okres pobytu poza domem. Niewykluczone, że zawiniła też duża odległość od północnych rejonów kraju. O osiągnięciach GIG informuje w sprawozdaniu prezes Marek Ziemak. Publikujemy też wnioski przyjęte w wyniku dyskusji członków Izby. Walne Zgromadzenie zakończyło się spotkaniem z prezesem GUGiK Józefem Rackim, z którym przedsiębiorcy długo wyjaśniali zawiłe kwestie wolnego rynku usług geodezyjnych.

Organizacja, rekomendacje i sponsorowanie
Zgodnie ze statutem Rada Geodezyjnej Izby Gospodarczej odbywała jedno posiedzenie na kwartał – łącznie 6 posiedzeń. Poświęcone były one realizacji uchwał Walnego Zgromadzenia, jak również sprawom bieżącym, które wyniknęły w minionym okresie. W związku z powołaniem na stanowisko wojewody tarnowskiego, Aleksander Grad zrezygnował z funkcji wiceprzewodniczącego Izby, pozostając jednak członkiem Rady. Na posiedzeniu 6 marca br. Rada przeprowadziła wybór nowego wiceprzewodniczącego – w głosowaniu tajnym wybrany został Ryszard Rus.
Biuro Izby działało w składzie jednoosobowym. W lipcu br. Zygmunt Karwowski zrezygnował z pracy z powodów zdrowotnych. Od września pracę w Biurze Izby zaczęła Dorota Bala, młody inżynier o specjalności ochrona środowiska i systemy informacji geograficznej. Liczba firm zrzeszonych w GIG wynosi 127. Od ostatniego Walnego Zgromadzenia przybyło 10 nowych członków, natomiast 14 firm skreślono z powodu nieopłacania składek członkowskich, jedna firma sama zrezygnowała z członkostwa. Zgodnie z uchwałą V Walnego Zgromadzenia Izby Rada Izby podjęła uchwałę o ustaleniu składki dla nowo przyjmowanych firm, zatrudniających nie więcej niż 5 pracowników, w wysokości 50% składki podstawowej. Nie przyniosło to niestety rezultatu w postaci zwiększenia liczby członków izby. Rada Izby udzieliła rekomendacji do wykonywania robót geodezyjnych i kartograficznych łącznie 3 przedsiębiorstwom. Izba sponsorowała nagrody w Konkursie Wiedzy Geodezyjnej dla Techników Geodezyjnych, Rajdzie Ziemi Sieradzkiej oraz Mistrzostwach Geodetów w Brydżu.

Dyrektorzy WBGiTR-ów też niezadowoleni
Rada Izby kontynuowała w tej kadencji działalność mającą na celu ujednolicenie warunków działania dla wszystkich podmiotów funkcjonujących na wolnym rynku robót geodezyjnych. Na poprzednim Walnym Zgromadzeniu prezes GUGiK obiecał, że temat występowania WBGiTR na wolnym rynku stanie się przedmiotem szczególnego zainteresowania Urzędu, ale do dziś nic z tego niestety nie wynikło.
2 lipca 97 r. Rada Izby spotkała się z Konwentem Dyrektorów WBGiTR. W dyskusji dyrektorzy WBGiTR przyznali, że istniejąca sytuacja jest niezgodna z zasadami gospodarki rynkowej i należałoby ją zmienić. Jednak decyzje o zmianie statusu i warunkach działania przekraczają ich kompetencje. W związku z powyższym obie strony wystąpiły wspólnie do prezesa GUGiK i Ministerstwa Rolnictwa o zorganizowanie spotkania zainteresowanych i władnych stron celem wypracowania sposobu rozwiązania problemu. Dyrektorzy WBGiTR sugerowali, że najlepszym sposobem wybrnięcia z problemu byłaby prywatyzacja biur. Inicjatywa ta nie doczekała się odpowiedzi.

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS