Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 1998, Nr 10 (41) |


• Nowe obserwatorium w Józefosławiu - relacja z uroczystości wmurowania Aktu Erekcyjnego • Nowe stanowiska, nowe kompetencje - ujednolicone prawo geodezyjne • Do wykorzystania dziś i po reformie - baza danych podziału administracyjnego Polski utworzona w IGiK • Czas najwyższy - reforma administracji państwowej a ośrodki ...

powrót

Konrad Pirwitz

Co nas czeka w roku 2014?

O czym dyskutowano na Kongresie FIG w Brighton?

W poprzednim numerze GEODETY (9/98) Jacek Smutkiewicz przedstawił pierwsze impresje związane z XXI Kongresem Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG). Zapewne wydarzenie to będzie stanowiło temat niejednego artykułu w profesjonalnych czasopismach związanych z branżą geodezyjną. Jako uczestnik kongresu chciałbym przekazać kilka dalszych informacji i spostrzeżeń, szczególnie odnoszących się do problematyki katastru.

Kongres był wielkim wydarzeniem dla geodetów. Jak już wiemy ze wspomnianego reportażu, obrady odbywały się pod hasłem „Rozwój zawodu w rozwijającym się świecie” i objęły tematyką wszystkie specjalizacje zawodu geodety. Poszczególne komisje przygotowały łącznie 115 specjalistycznych i technicznych sesji. Wystąpiło 400 mówców i prelegentów z ponad 50 krajów. Dało się zauważyć dużą aktywność przedstawicieli Europy Środkowej i Wschodniej. Działalność FIG prowadzona jest w jedenastu komisjach, w tym m.in. Komisji 3 – Systemy Informacji o Terenie, Komisji 7 – Kataster i Gospodarka Gruntami i Komisji 9 – Wycena i Zarządzanie Nieruchomościami. Sprawozdanie z działalności Komisji 7 (za okres 1994-1998) przedstawił jej przewodniczący prof. Jan P. Williamsson z Australii. Komisja 7 działała poprzez trzy Grupy Robocze kierowane przez: ? Jürga Kaufmauna – WG 7.1 „Kierunki w Nowoczesnych Systemach Katastralnych oraz Reformy Katastralne”; ? Tommy’ego Osterberga – WG 7.2 „Kataster w Krajach Rozwijających się”; ? Paula Munro-Faure’a – WG 7.3 „Gospodarka Gruntami”.
Spośród wielu dokumentów przygotowanych przez Komisję 7 szczególne znaczenie dla polskiej służby mogą mieć dwa: „Oświadczenie FIG nt. katastru” oraz „Kataster 2014 – wizja przyszłego systemu katastralnego”.
W pierwszym z wymienionych dokumentów FIG wyjaśnia znaczenie katastru dla rozwoju społecznego i gospodarczego, a także przyznaje geodetom główną rolę w założeniu i prowadzeniu katastru. Według FIG kataster jest aktualizowanym systemem informacji o terenie, opartym na działkach gruntu i zawierającym zapisy o prawach do gruntu. System zazwyczaj zawiera opis geometryczny działek gruntu w połączeniu z innymi danymi określającymi charakter praw i własność lub kontrolę nad tymi prawami, często też wartość działki i jej urządzeń. System może być założony dla celów fiskalnych (np. wycena i sprawiedliwe wymierzanie podatków), prawnych (przeniesienie praw do własności), zarządzania i użytkowania gruntami (planowanie i administrowanie terenami) i wreszcie dla potrzeb trwałego rozwoju i ochrony środowiska.
W dalszej części dokumentu FIG stwierdza, iż efektywna gospodarka gruntami jest niemożliwa bez informacji o terenie, tzn. informacji o potencjalnych możliwościach zasobów gruntowych, rodzaju korzystania z praw i własności oraz faktycznym użytkowaniu. Kataster jest więc głównym narzędziem dostarczania danych o gruntach, zazwyczaj prowadzonym przez jedną lub więcej agencji rządowych. Ponieważ informacje o działkach są często wykorzystywane przez wielu użytkowników, dlatego też zunifikowany kataster pomaga unikać dublowania prac i pozwala na efektywną wymianę informacji.

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning ułatwi modernizację statku
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama