Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 1998, Nr 8 (39) |


• Kazimierz Czarnecki - nowo wybrany prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich • Ortofotomapa po polsku - rozmowa z Zenonem Parzyńskim, kierownikiem Pracowni Zastosowań Numerycznych WPG S.A. • Pracodawcy o gospodarce rynkowej - rozmowa z Ludwikiem Będkowskim i Andrzejem Dyją, reprezentantami Zarządu Krajowego Związku Pracodawców Firm ...

powrót

Mieczysław Sobol

Rozgraniczenie nieruchomości

Rozgraniczenie nieruchomości ma na celu ustalenie przebiegu ich granic przez określenie położenia punktów i linii granicznych, utrwalenie tych punktów znakami granicznymi na gruncie oraz sporządzenie odpowiednich dokumentów. Brak szerszego zainteresowania problematyką rozgraniczenia ze strony prawa (literatura i orzecznictwo sądowe) jest niepokojący, jeśli mieć na uwadze, iż w dobie przeobrażeń ustrojowych zwiększa się znacznie obrót nieruchomościami, zaś liczba spraw o rozgraniczenie wykazuje tendencję zwyżkową. Zresztą widzieliśmy to już nieraz po II wojnie światowej. Im bardziej wzrasta wartość gruntów i poszanowanie własności prywatnej, tym bardziej wzrasta liczba spraw o rozgraniczenie.

Po uchyleniu dekretu o rozgraniczeniu nieruchomości z 13.09.1946 r. obowiązuje od 1.07.1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne, w którym cały rozdział 6 jest poświęcony rozgraniczeniu. Niewątpliwie na ustanowienie obecnie obowiązujących u nas przepisów miało wpływ prawo rzymskie, niemieckie, francuskie, austriackie oraz przepisy staropolskie. Na przykład według prawa o normalnym rozgraniczeniu dla Korony i Litwy sąd odtwarzał granice na podstawie dokumentów określających prawo własności obu sąsiadów oraz odszukanych na gruncie dawnych znaków granicznych. W razie braku dokumentów przeprowadzał dowód z przesłuchania stron i świadków pod przysięgą. Gdy tych dowodów nie było, a nie dało się stwierdzić dawności posiadania, sąd dzielił sporny obszar na 2 równe części i zasądzał każdej stronie część przyległą do jej gruntów.
W roku 1945 ustawodawca nawiązał do prawa niemieckiego i również można dopatrzyć się tu reminiscencji prawa polskiego z roku 1791. Oczywiście ma to też odbicie w Prawie geodezyjnym i kartograficznym.
Podstawowy przepis o rozgraniczeniu znajduje się w matce ustaw, tj. kodeksie cywilnym, którego art. 153 mówi: jeżeli granice gruntów stały się sporne, a stanu prawnego nie można stwierdzić, ustala się granice według ostatniego stanu posiadania. Gdyby również takiego stanu nie można było stwierdzić, a postępowanie rozgraniczeniowe nie doprowadziło do ugody między zainteresowanymi, sąd ustali granice z uwzględnieniem wszelkich okoliczności, może przy tym przyznać jednemu z właścicieli odpowiednią dopłatę pieniężną.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS