Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 1998, Nr 8 (39) |


• Kazimierz Czarnecki - nowo wybrany prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich • Ortofotomapa po polsku - rozmowa z Zenonem Parzyńskim, kierownikiem Pracowni Zastosowań Numerycznych WPG S.A. • Pracodawcy o gospodarce rynkowej - rozmowa z Ludwikiem Będkowskim i Andrzejem Dyją, reprezentantami Zarządu Krajowego Związku Pracodawców Firm ...

powrót

Jerzy B. Rogowski, Marcin Szołucha, Wojciech Leszczyński

Usuńmy białe plamy z mapy Polski

Białe lub błękitne plamy na współczesnej mapie Polski to jeziora i sztuczne zbiorniki wodne. Poza niektórymi mapami turystycznymi brakuje informacji o topografii podwodnej. Opracowana w Ośrodku Technicznej Kontroli Zapór IMiGW we współpracy z Instytutem Geodezji Wyższej Politechniki Warszawskiej technologia pomiarów batymetrycznych pozwala szybko i niezbyt wielkim kosztem wykonać pomiary i zredagować mapę warstwicową dna dowolnego zbiornika wodnego.

Metodę stosujemy głównie do określania pojemności zbiorników retencyjnych. Znajomość aktualnej pojemności jest niezbędna do prowadzenia racjonalnej gospodarki wodnej, planowania pracy elektrowni, ujęć wody i zapewnienia bieżącej kontroli rezerwy powodziowej. Obliczenie pojemności na podstawie aktualnej mapy dna uwzględnia, w odróżnieniu od dawnych metod, nie tylko porównanie wybranych przekrojów kontrolnych, ale także zmiany linii brzegowej, ewentualne osuwiska, abrazję oraz zmiany urbanizacyjne.
Efektywne wykorzystanie takiej metody pomiarów stało się możliwe po zastosowaniu do określenia chwilowego położenia czujnika urządzenia pomiarowego – tutaj echosondy – systemu nawigacji satelitarnej GPS. Można oczywiście mierzyć i ilustrować na mapie przestrzenny rozkład innych interesujących elementów, jak temperatura czy właściwości chemiczne. Mapa batymetryczna może być zredagowana w układzie WGS-84, w którym pracuje system GPS, z własną siatką współrzędnych lub po odpowiednich transformacjach stanowić uzupełnienie treści mapy topograficznej. Używana podczas pomiarów batymetrycznych aparatura składa się z odbiornika GPS, echosondy hydrograficznej i rejestratora sterującego pracą całego zestawu i zapisującego wyniki pomiarów.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS