Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 1998, Nr 8 (39) |


• Kazimierz Czarnecki - nowo wybrany prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich • Ortofotomapa po polsku - rozmowa z Zenonem Parzyńskim, kierownikiem Pracowni Zastosowań Numerycznych WPG S.A. • Pracodawcy o gospodarce rynkowej - rozmowa z Ludwikiem Będkowskim i Andrzejem Dyją, reprezentantami Zarządu Krajowego Związku Pracodawców Firm ...

powrót

Zbigniew Leszczewicz

Pracodawcy o gospodarce rynkowej

Z Ludwikiem Będkowskim, prezesem, i Andrzejem Dyją, wiceprezesem Zarządu Krajowego Związku Pracodawców Firm Geodezyjno-Kartograficznych, rozmawia Zbigniew Leszczewicz

Według mojej oceny zrzeszacie około 25 % komercyjnego wykonawstwa geodezyjnego w Polsce. To ogromny potencjał i możliwość realizowania własnej strategii działania. Jakie zadania są dla Związku najistotniejsze w tej kadencji?

Ludwik Będkowski: Podstawowym zadaniem Związku Pracodawców jest ochrona praw i reprezentowanie interesów zrzeszonych członków wobec związków zawodowych pracowników, organów władzy i administracji państwowej oraz organów samorządu terytorialnego. O ile problemy na styku związków zawodowych pracowników i pracodawcy są praktycznie rozwiązywane na szczeblu zakładu pracy, o tyle reprezentowanie pracodawców wobec organów władzy wymaga od Związku ciągłego bilansowania spraw, czy to z zakresu prawa pracy, czy ustaw i przepisów regulujących funkcjonowanie gospodarki oraz występowanie z nimi, w trosce o godziwe miejsca pracy dla geodetów, do odpowiednich centralnych i naczelnych organów zarządzających państwem.

Andrzej Dyja: Istotnym problemem jest brak uprawnień do wykonywania prac geodezyjno-kartograficznych dla firm – podmiotów gospodarczych. Dotychczas uregulowano w Prawie geodezyjnym i kartograficznym uprawnienia dla osób fizycznych. Ten stan rzeczy powoduje, że pracodawca jako osoba prawna nie może zgłosić roboty do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego pozostając na tzw. łasce swojego pracownika posiadającego danego typu uprawnienia. Natomiast odpowiedzialność za złe lub nienależyte wykonanie danej usługi geodezyjno-kartograficznej ponosi bezpośrednio pracodawca. Przepis ten z 1989 r. nie przystaje do dzisiejszej rzeczywistości. Kolejny problem to wykorzystanie uprawnień zawodowych przez urzędników administracji geodezyjnej do wykonywania dodatkowych prac na własny rachunek, kłócące się z zasadą bezinteresowności urzędnika publicznego. Taka forma uprawnień wymaga zastąpienia inną, eliminującą występujące tego typu patologie.

LB: Równie ważnym elementem regulacji prawnej jest ustrój gospodarczy, a konkretnie jego brak. Pracodawcy z wielkim niepokojem śledzą ponowną nacjonalizację usług geodezyjno-kartograficznych w otoczeniu państwowych zadań poprzez powoływanie w różnej formie zakładów pomocniczych, jednostek budżetowych i innych jednostek organizacyjnych do technicznego świadczenia usług. Zjawisko to szczególnie bulwersuje prywatne przedsiębiorstwa, które uwierzyły, że w Polsce buduje się gospodarkę rynkową. Natomiast na tym przykładzie widać, że najtrwalsze są stare koncepcje z okresu realnego socjalizmu. Władzy brak determinacji do uregulowania kolejnej patologii. My widzimy konieczność prywatyzacji lub likwidacji zakładów i jednostek budżetowych oraz gospodarstw pomocniczych.

AD: Następne zagadnienie, którym zajmuje się Zarząd, to zamówienia publiczne, a konkretnie równość podmiotów wobec ustawy o zamówieniach publicznych. I tutaj od kilku lat próbujemy przekonać ustawodawcę (a akurat w naszej branży widać to jak na dłoni), że gospodarki rynkowej nie zbuduje się szybko, jeżeli władzy brak będzie woli politycznej do całościowego uregulowania tego problemu. O ile można mówić, że zachowane są warunki uczciwej konkurencji pomiędzy przedsiębiorstwami państwowymi, spółdzielczymi, prywatnymi i spółkami prawa handlowego, to musi budzić sprzeciw
przystępowanie do przetargu jednostek dotowanych przez budżet (w końcu z naszych podatków) i geodetów uprawnionych zatrudnionych w administracji czy w ośrodkach dokumentacji geodezyjno-kartograficznej. Paradoksem jest fakt, że np. wojewódzkie biura geodezji i terenów rolnych jako zakłady budżetowe wojewody przy wykonywaniu zadań własnych mają określone ceny urzędowe na usługi geodezyjno-kartograficzne, bardzo często wyższe od cen wolnorynkowych, co pozwala im w majestacie dziś obowiązującego prawa przystępować do przetargu o zamówienie publiczne z ceną niższą od kosztów technicznego wytworzenia. Podobną nieprawidłowością jest przystępowanie do przetargu o zamówienia publiczne wyższych uczelni technicznych, które takie zamówienia wykonują na sprzęcie geodezyjnym zakupionym często z tzw. grantów, a ponadto przy zakupie dla potrzeb dydaktyki taki sprzęt jest zwolniony z cła i podatku VAT. Co na to minister finansów?
Zaś geodeci zatrudnieni w administracji każdego szczebla lub w ośrodkach dokumentacji wykonują zamówienie najczęściej kosztem czasu pracy, jaki mają poświęcić na obsługę komercyjnego wykonawstwa przy jednoczesnym bezpośrednim i szybkim dostępie do zasobów ośrodka i częstokroć taniej, bo przy nieodpłatnym użyciu sprzętu stanowiącego własność państwa.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS