Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 1998, Nr 8 (39) |


• Kazimierz Czarnecki - nowo wybrany prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich • Ortofotomapa po polsku - rozmowa z Zenonem Parzyńskim, kierownikiem Pracowni Zastosowań Numerycznych WPG S.A. • Pracodawcy o gospodarce rynkowej - rozmowa z Ludwikiem Będkowskim i Andrzejem Dyją, reprezentantami Zarządu Krajowego Związku Pracodawców Firm ...

powrót

Bogdan Grzechnik, Zenon Marzec

Tryb postępowania przy podziałach

Ile czasu potrzeba, by wykonać najprostszy podział nieruchomości?

Niżej zaprezentowany tekst pochodzi z książki pt. „Mapy do celów prawnych, podziały i scalanie oraz rozgraniczanie nieruchomości” autorstwa Bogdana Grzechnika i Zenona Marca. W wydawnictwie tym można znaleŹć szczegółowy opis i praktyczne rady dotyczące sposobu wykonania i zatwierdzania wszystkich wymienionych w tytule prac, wybrane przepisy regulujące całą problematykę, skorowidz rzeczowy niezbędnych definicji i określeń, a także 30 załączników, wśród których znajdują się propozycje wzorów: wniosków, wezwań, zawiadomień, protokołów, postanowień, decyzji, wykazów, map i innych dokumentów.

Podstawowe zasady podziału nieruchomości
Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami (artykuły od 92 do 100), a także z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie trybu dokonywania podziałów nieruchomości oraz sposobu sporządzania i rodzajów dokumentów wymaganych w tym postępowaniu, w omawianym zakresie obowiązują następujące podstawowe zasady:
1) Podziały nieruchomości w trybie wyżej wymienionych przepisów wykonywane są dla nieruchomości zabudowanych lub przeznaczonych w planach miejscowych pod zabudowę, a także przeznaczonych na cele rolne i leśne, jeśli dokonanie podziału spowoduje konieczność wydzielenia nowych dróg.
2) Podział nieruchomości zgodnie z art. 97 ustawy może być wykonany:
- na wniosek osoby, która ma w tym interes prawny,
- z urzędu (cele publiczne lub własność gminy).
Przez osobę, która ma w tym interes prawny należy rozumieć właściciela, współwłaścicieli, użytkownika wieczystego, współużytkownika wieczystego oraz samoistnego posiadacza nieruchomości.
Cele publiczne wymieniono w art. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami.
3) Podziału nieruchomości można dokonać:
- jeśli jest on zgodny z ustaleniami planu miejscowego (art. 93 i 94 ustawy),
- jeśli projektowane do wydzielenia działki gruntu mają dostęp do drogi publicznej (art. 93 ust. 3 ustawy); służebność drogowa jest też dostępem do drogi publicznej,
- w szczególnych przypadkach niezależnie od ustaleń planu miejscowego (art. 95 ustawy).
4) Podziału nieruchomości dokonuje wójt, burmistrz albo prezydent miasta wydając:
- w pierwszym etapie opinię w formie postanowienia o zgodności proponowanego podziału nieruchomości z ustaleniami planu miejscowego (art. 93 ust. 4 i 5 ustawy),
- w drugim etapie decyzję zatwierdzającą projekt podziału (decyzji nie wydaje się, gdy o podziale orzeka sąd) (art. 96 ustawy).
5) Działki gruntu wydzielone pod drogi, przy podziale na wniosek właścicieli lub użytkowników wieczystych, przechodzą za odszkodowaniem na własność gminy.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS