Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 1998, Nr 8 (39) |


• Kazimierz Czarnecki - nowo wybrany prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich • Ortofotomapa po polsku - rozmowa z Zenonem Parzyńskim, kierownikiem Pracowni Zastosowań Numerycznych WPG S.A. • Pracodawcy o gospodarce rynkowej - rozmowa z Ludwikiem Będkowskim i Andrzejem Dyją, reprezentantami Zarządu Krajowego Związku Pracodawców Firm ...

powrót

Anna Wardziak, Zbigniew Leszczewicz

Powrót Czarneckiego

Z profesorem Kazimierzem Czarneckim, nowo wybranym prezesem Stowarzyszenia Geodetów Polskich, rozmawiają Anna Wardziak i Zbigniew Leszczewicz

Gratulujemy wyboru na prezesa SGP. Jak Pan się czuje ponownie po dziewięciu latach w fotelu prezesa?
Za gratulacje dziękuję. Jest to zaszczyt niewątpliwie, ale i ciężki obowiązek, który mnie zaczyna nieco przygniatać.

Jak określiłby Pan stosunek SGP do młodzieży?
Pierwszą sprawą, którą miałem w pamięci występując na zjazdowej trybunie, był właśnie problem młodzieży w SGP. Uważam, że jeśli moje pokolenie nie stworzy warunków, aby geodezyjna młodzież przejęła Stowarzyszenie i uznała je za własne, to popełnimy wielki błąd. Najwyższy już czas zadbać o to, aby nastąpił łagodny transfer spraw zawodu w ręce następnego pokolenia. Jak mamy to zrobić? Dzisiaj młodzi pytają: co nam daje Stowarzyszenie? Jeden z moich kolegów odpowiada prosto: „za 70 zł rocznie jesteś w dobrym towarzystwie”. Ale to chyba nie wystarczy. Chodzi przecież o to, abyśmy razem czuli pewną wspólnotę interesów zawodowych. To, co zdobyli nasi koledzy przez 80 lat istnienia Stowarzyszenia, a przynajmniej to, co przystaje do naszych czasów, musimy wspólnie ocalić dla następnych pokoleń polskich geodetów, zaś resztę przenieść do szacownej historii. Będę perswadował mojemu pokoleniu, aby nie narzekało na młodzież, bo ona jest co najmniej taka jak my, a może nawet lepsza od nas. Po prostu nasza młodzież żyje i pracuje w innych czasach, w zmienionej sytuacji społecznej i ekonomicznej. Aby zbliżyć się do geodezyjnej młodzieży, Stowarzyszenie powinno organizować znacznie więcej imprez, w których młodsi koledzy chcieliby brać udział. Trzeba też dostrzec interes zawodowy młodych kolegów wchodzących do zawodu. Czy my i nasi koledzy, ci, co „obrośli już w piórka”, ci, co mają firmy i nieźle zarabiają, mają rzeczywiście czas na refleksję, na partnerską rozmowę z młodym kolegą inżynierem? Czy też woleliby, żeby młody inżynier przychodził do firmy z dobrze opanowanym systemem komputerowym i „grał na klawiszach”, bo taka jest potrzeba w firmie i to, okrutnie mówiąc, zmaksymalizuje jej zysk? I czy mówiąc o młodzieży nie powinniśmy w gronie szacownych panów sięgnąć do refleksji, co każdy z nas może zrobić w tym zakresie? Czy mamy tylko narzekać, że oni nie interesują się Stowarzyszeniem? Nie można od młodzieży wymagać, żeby wstępowała do Stowarzyszenia i „grzecznie” przychodziła na zebrania.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wyprawa BARI 1976
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama