Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 1998, Nr 3 (34) |


• Systemy informacji geograficznej Wiednia • Wybrane problemy postępowania rozgraniczeniowego w świetle przepisów • Cierpliwość nagrodzona - rozmowa z Leszkiem Cichym, geodetą i himalaistą • Redakcyjna dyskusja na temat katastru nieruchomości • W oczekiwaniu zmian - narada geodetów wojewódzkich • Uwagi do ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Cierpliwość nagrodzona

Z Leszkiem Cichym, geodetą i himalaistą, o zdobyciu Mt. Vinson, najwyższego szczytu Antarktydy, rozmawia Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska: Jak to się zaczęło? Kiedy wystartowaliście z Polski?

Leszek Cichy: Wylecieliśmy 1 stycznia, a 4 nad ranem byliśmy w Punta Arenas. Samolot na Antarktydę mieliśmy zarezerwowany następnego dnia, ale wylecieliśmy dopiero 11 stycznia. 6 dodatkowych dni w Punta Arenas zafundowała nam pogoda. 11 przelecieliśmy do Patriot Hills i jeszcze tego samego dnia przewieziono nas samolotami do bazy pod Vinsonem. Wieczorem byliśmy w bazie i tam przenocowaliśmy.

Jak wygląda taka baza?
Zarówno Patriot Hills, jak i baza pod Vinsonem to tylko namioty. Są one rozkładane na okres letni, a przed zimą zwijane. Baza na lodowcu to jeden namiot, gdzie jest magazyn, kuchnia i sprzęt dla tego, kto siedzi tam przez 3 letnie miesiące.

Czy Marek Kamiński, który szedł do bazy pieszo, zdążył przed wami?

Tak, Marek doszedł 8 stycznia rano. Był w bazie przed nami, ale i tak szedł dłużej, niż planował (zakładał 7-8 dni, a szedł 11). Dużo czasu zajęło mu obchodzenie szczelin, bo nawet na szczegółowej mapie nie wszystkie pola szczelin były zaznaczone.

Jaki jest Mt. Vinson? Czy rzeczywiście spod lodu i śniegu widać gołe skały?

Oczywiście, to są normalne góry.

Jaką różnicę wysokości musieliście pokonać?

Od razu z Punta wysadzono nas na wysokości 2200 m. Z tego miejsca mieliśmy prawie 3 km do góry (dokładniej: 2700 m). Następnego dnia po długim, płaskim lodowcu doszliśmy na wysokość 2800 m i wtedy zaczął się straszny wiatr. Zanocowaliśmy więc wcześniej, niż planowaliśmy – zabrakło nam 40 minut! Kolejnego dnia, kiedy wiatr trochę się uspokoił, przenieśliśmy się w to miejsce, gdzie normalnie jest obóz II, i tam czekaliśmy cały dzień. 14 stycznia doszliśmy do obozu III, zostawiliśmy rzeczy i wróciliśmy do obozu II.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak skanowano największy atlas świata
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama