Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 1998, Nr 3 (34) |


• Systemy informacji geograficznej Wiednia • Wybrane problemy postępowania rozgraniczeniowego w świetle przepisów • Cierpliwość nagrodzona - rozmowa z Leszkiem Cichym, geodetą i himalaistą • Redakcyjna dyskusja na temat katastru nieruchomości • W oczekiwaniu zmian - narada geodetów wojewódzkich • Uwagi do ...

powrót

Zbigniew Kwerko

Nowe kotwicowe znaki geodezyjne

W różnych dziedzinach gospodarki, również i w geodezji, następuje bardzo szybki postęp techniki i technologii. Obok coraz to doskonalszych instrumentów pojawiają się nowe rozwiązania znaków do stabilizacji punktów geodezyjnych. Dotychczas stosowane, kamienne czy betonowe, w wielu wypadkach nie w pełni zdają egzamin. Są ciężkie, przy stabilizacji wymagają dużego nakładu pracy oraz niewygodnego sprzętu, a jednocześnie nie gwarantują trwałości. Dlatego poszukiwane są nowe rozwiązania znaków, których stabilizacja byłaby łatwiejsza, a one same – lżejsze i nie mniej trwałe od dotychczas stosowanych.

Takim znakiem jest opracowany i produkowany we Francji znak FENO, który z powodzeniem stosowany jest we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych, a ostatnio pojawił się i na naszym rynku.
Składa się on z dwóch części, a mianowicie głowicy w kształcie ściętego ostrosłupa o podstawie kwadratu, wykonanej ze specjalnej masy o nazwie POLYROC, oraz trzpienia w postaci rurki stalowej ocynkowanej, zakończonej stożkowym bolcem ułatwiającym wbijanie w grunt, z prętami kotwiącymi, również ocynkowanymi.
Głowica POLYROC jest odporna na mróz, ponieważ nie pochłania wilgoci. Farby na bazie tlenków metali używane do barwienia masy są odporne na działanie promieni UV, dlatego kolor głowicy nie płowieje. Ponadto jednym z wielu składników masy jest włókno szklane, co sprawia, że głowice są bardzo odporne na uderzenia. Druga część znaku – rurka stalowa ocynkowana – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz jest odporna na korozję, a to gwarantuje długą jej żywotność.
Znaki FENO można transportować w częściach (oddzielnie głowice i oddzielnie trzpienie) i montować je tuż
przed zastabilizowaniem. Montaż jest bardzo prosty i polega na wsunięciu trzpienia w otwór głowicy. Stabilizacja również nie jest trudna – potrzebne są tylko dwa pobijaki (krótszy i dłuższy) oraz 1,5-kg młotek. Przy pomocy krótszego pobijaka i młotka wbija się znak w grunt, a dłuższy służy do zakotwienia znaku w gruncie prętami kotwiącymi. Ważne jest, że przed zakotwieniem znak bardzo łatwo można usunąć, co pozwala na korekty lokalizacji znaku (np. przy wytyczeniach). Natomiast po zakotwieniu usunięcie znaku jest bardzo trudne.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

KNG Dahlta w Tatrach
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama