Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 1998, Nr 3 (34) |


• Systemy informacji geograficznej Wiednia • Wybrane problemy postępowania rozgraniczeniowego w świetle przepisów • Cierpliwość nagrodzona - rozmowa z Leszkiem Cichym, geodetą i himalaistą • Redakcyjna dyskusja na temat katastru nieruchomości • W oczekiwaniu zmian - narada geodetów wojewódzkich • Uwagi do ...

powrót

Janusz Wałkuski

Gawęda o kopii ozalidowej

Diazotypia ma ponad 100 lat! Mimo powszechności kopiowania ozalidowego i na ogół dobrej znajomości tej metody, ciągle pojawiają się problemy, które budzą wśród jej użytkowników wątpliwości. Omówione tu wybrane zagadnienia część z nich być może wyjaśnią.

Trochę historii
Diazotypia jest techniką powielania rysunków, wykorzystującą własności światłoczułe związków dwuazoniowych, które w reakcji sprzęgania tworzą barwniki azowe. Reakcja przebiega w środowisku zasadowym, a szybkość i efekt tej reakcji zależą od jej komponentów oraz od temperatury, której wysokość jest ograniczona trwałością soli dwuazowych. Start diazotypii nastąpił w Niemczech. Szybko znalazła ona swoje miejsce w świecie techniki, przez umożliwienie powielania rosnącej lawinowo dokumentacji w sposób prosty, szybki i tani. Wystarczyło na papier światłoczuły położyć matrycę wykreśloną na kalce, przykryć to szybą, wystawić na słońce, naświetlony papier włożyć do pudła z amoniakiem i po kilku minutach mieć gotową odbitkę! Światło słoneczne zastąpiono lampą łukową, zwykłą szybę – kopioramą, a pudło z amoniakiem – sprawnie działającą wywoływaczką. Po wynalezieniu światła aktynicznego Amerykanie połączyli to w jedno, tworząc prawie współcześnie przyjęty model światłokopiarki amoniakalnej. Śledząc historię diazotypii, stwierdzimy, że jej rozwój technologiczny zakończył się w latach 60.
Polska również należała do klubu producentów tego sprzętu i papieru ozalidowego. Jeszcze dzisiaj można podziwiać pracujące „Skalówki”, produkowane w stylu wczesnej rewolucji przemysłowej. W latach 60. nieśmiało zaczął do nas napływać sprzęt nowej generacji zza żelaznej kurtyny.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Radarowe filmy satelitów ICEYE
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama