Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 1998, Nr 3 (34) |


• Systemy informacji geograficznej Wiednia • Wybrane problemy postępowania rozgraniczeniowego w świetle przepisów • Cierpliwość nagrodzona - rozmowa z Leszkiem Cichym, geodetą i himalaistą • Redakcyjna dyskusja na temat katastru nieruchomości • W oczekiwaniu zmian - narada geodetów wojewódzkich • Uwagi do ...

powrót

Wiesława Bronisz

Wybrane problemy postępowania rozgraniczeniowego

w świetle przepisów Prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego

W związku z rozwojem rynku nieruchomości i coraz większym znaczeniem obrotu nieruchomościami rośnie również waga i znaczenie instytucji prawnej, jaką jest rozgraniczanie nieruchomości. Ten wzrost znaczenia spowodowany jest m.in. większą liczbą spraw rozgraniczeniowych.

Instytucja prawna, jaką jest rozgraniczenie, uregulowana jest w kilku aktach prawnych. Jednakże podstawowe tezy określające istotę i treść rozgraniczenia zawarte są w kodeksie cywilnym, w rozdziale Własność i inne prawa rzeczowe. I chociaż realizacja przepisów kodeksu należy do kompetencji sądów powszechnych, to ferowane przez te sądy wyroki, czy też podejmowane uchwały, bardzo często zawierają cenne wskazówki i wytyczne, które mogą, a nawet powinny, być brane pod uwagę w postępowaniu administracyjnym toczącym się przed organem administracji. Kolejnym aktem prawnym regulującym w sposób bardziej szczegółowy problematykę rozgraniczania nieruchomości, ale w administracyjnym toku postępowania, jest ustawa Prawo geodezyjne i kartograficzne. Zawarta w art. 29 ust. 1 tej ustawy definicja rozgraniczenia stwierdza, że rozgraniczenie nieruchomości ma na celu ustalenie przebiegu ich granic przez określenie położenia punktów i linii granicznych, utrwalenie tych punktów znakami granicznymi na gruncie oraz sporządzenie odpowiednich dokumentów. Ustalenie granic jest podstawą do określenia powierzchni nieruchomości, a w dalszej konsekwencji także jej wartości. Zawarta w przepisach Prawa geodezyjnego definicja ma charakter bardziej techniczny niż prawny. W orzeczeniach sądów powszechnych, Sądu Najwyższego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego zawsze jest podkreślana prawna strona zagadnienia. Sądy twierdzą zwykle wprost i w skrócie, że rozgraniczenie nieruchomości ma na celu ustalenie, dokąd na gruncie sięga prawo własności właściciela nieruchomości. Podstawowe uregulowania dotyczące rozgraniczenia i postępowania organów zawierają przepisy rozdziału 6 Rozgraniczanie nieruchomości. Prawo geodezyjne przewiduje dwustopniową procedurę rozwiązywania sporów granicznych. W pierwszym etapie – procedurę administracyjną, a gdyby w tym trybie nie było możliwe rozstrzygnięcie sporu granicznego – przekazanie sprawy wraz z aktami postępowania do rozstrzygnięcia sądowi.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS