Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 1998, Nr 2 (33) |


• Główny geodeta szkoli nie tylko geodetów - cykl bezpłatnych szkoleń odbywających się w siedzibie sieradzkiego ODGiK • Wyrównanie poziomej osnowy geodezyjnej I klasy w układzie współrzędnych „1992” • Wiele zostało zrobione - redakcyjna dyskusja na temat katastru nieruchomości • Bez interfejsów - standaryzacja ...

powrót

Anna Wardziak

Główny geodeta szkoli nie tylko geodetów

Cykl bezpłatnych szkoleń odbywających się w siedzibie sieradzkiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjno-Kartograficznej jest realizowany w ramach projektu „System Informacji o Terenie”. Projekt finansowany jest ze środków PHARE (5 mln ECU), a zarządza nim Główny Geodeta Kraju. Na „Ogólnopolski program szkoleń z zakresu wykorzystania informacji zawartych w zdjęciach lotniczych” przeznacza 450 tys. ECU (ok. 1,6 mln zł). Ma on na celu wdrażanie zdjęć lotniczych oraz produktów pochodnych (ortofotomapy) do praktyki administracji rządowej i samorządowej. Podczas pobytu w Sieradzu zaprosiłam do rozmowy osoby różnych powodów związane ze szkoleniami.

Rozmowa z Wojciechem Tokarskim, dyrektorem WODGK w Sieradzu

W Polsce nie ma tradycji korzystania ze zdjęć lotniczych. Przez wiele lat były niedostępne...

Tak jest, ludziom wybito z głowy zdjęcia. Wielu nawet nie wie, że wprawdzie dopiero od niedawna, ale już można je kupić. Niektórzy do tej pory przychodzą i proszą, żeby im załatwić np. jakąś mapę topograficzną (załatwić, tzn. skądś wynieść). Teraz, kiedy za niewielkie pieniądze można kupić każdą mapę, jaką się chce. Ale przyzwyczajenie robi swoje. A chcę zaznaczyć, że informacja zawarta w zdjęciach przy szerokim, powszechnym wykorzystaniu jest relatywnie tania. My, czyli społeczeństwo, gospodarka, tę informację musimy mieć niemal od ręki. Wszystko musi być zapakowane do komputerów, które błyskawicznie wykonują analizy i prawie natychmiast dają odpowiedzi na pytania. Stąd należy szybko tę mentalność ludzi zmienić, bo inaczej będą sięgali tylko do informacji zdobywanej w tradycyjny sposób, szalenie drogiej i czasochłonnej. Często tak pracochłonnej, że nieopłacalnej.

Prowadzone przez Państwa szkolenia są więc chyba doskonałym pomysłem na realizację tych zamierzeń. Jak to się stało, że na miejsce szkoleń z zakresu wykorzystania zdjęć lotniczych wybrano właśnie ośrodek w Sieradzu?

W międzynarodowym przetargu startowało 13 firm (5 jednostek polskich i 8 zachodniouropejskich). Konkurencja silna, poważna i nagle okazuje się, że wygrywa Ośrodek w Sieradzu. Zostaliśmy zwycięzcami w konsorcjum z krakowską Akademią Górniczo-Hutniczą. Uczelnia opracowała program naukowy i zapewniła opracowanie skryptu poprzez włączenie naukowców związanych z fotogrametrią z całej Polski. Natomiast nasz Ośrodek zapewnia całą stronę organizacyjną projektu, sprawozdawczość, kontakt z PHARE i beneficjentem, czyli GUGiK-iem. My wszystko scalamy. Sądzę, że Sieradz wygrał, ponieważ mieliśmy już wcześniejsze doświadczenia w prowadzeniu działalności szkoleniowej (od kilku lat realizujemy szkolenia w zakresie geodezji i kartografii). Dodatkowym argumentem był bezpośredni kontakt z tymi, do
których szkolenia są kierowane, czyli z administracją, oraz przeświadczenie, że po zakończeniu kontraktu będziemy kontynuowali rozpoczęte dzieło. Chyba jednak ostatecznie zwyciężył upór i konsekwencja. Nasze województwo jest niewielkie i dochody też mamy niewielkie, a jesteśmy zakładem budżetowym samofinansującym się. Musimy więc sami na siebie zarabiać. Ponieważ jako ośrodek nie możemy prowadzić działalności typowo geodezyjnej (prac terenowych), postawiliśmy dodatkowo na szkolenia i wdrożenia. Mamy świetny, młody zespół, legitymujący się w 80% wyższym wykształceniem.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS