Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 1998, Nr 2 (33) |


• Główny geodeta szkoli nie tylko geodetów - cykl bezpłatnych szkoleń odbywających się w siedzibie sieradzkiego ODGiK • Wyrównanie poziomej osnowy geodezyjnej I klasy w układzie współrzędnych „1992” • Wiele zostało zrobione - redakcyjna dyskusja na temat katastru nieruchomości • Bez interfejsów - standaryzacja ...

powrót

Elżbieta Lewandowicz

Bez interfejsów

Głos w sprawie standaryzacji informacji geodezyjnych

Na V konferencji „Systemy Informacji Przestrzennej” Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej (w 1995 r.) mówiono o standaryzacji danych przestrzennych jako konieczności, zapewniającej „harmonijny, konsekwentny i wewnętrznie spójny rozwój systemów informacji przestrzennej w Polsce” [1]. W 1996 r. na VI konferencji PTIP przedstawiono, jak to można zrobić [2]. Do dnia dzisiejszego bez odpowiedzi pozostało zadane wtedy pytanie, kto to ma zrobić.

Jak jest z tą standaryzacją patrząc przez pryzmat SIT-u? Instrukcja K-1 z 1995 r. wprowadziła podstawowe standardy danych geodezyjnych poprzez zdefiniowanie obiektów, ich geometrii oraz atrybutów opisowych. Uregulowała podstawowe sprawy, ale przyglądając się proponowanym przez różne firmy rozwiązaniom SIT-u można odnieść wrażenie, że wszystkiego nie uwzględniła. Przed 1995 r. w Polsce powstał rynek oryginalnych systemów SIT-owskich, z własnymi rozwiązaniami, zwykle szerszymi niż proponowane przez K-1. Wyprzedziły one formalnoprawne ustalenia. Silne ośrodki geodezyjne zmuszone były do tworzenia swoich własnych rozwiązań, aby móc zaspokoić potrzeby rynku. Obecnie należałoby dążyć do dalszej, bardziej szczegółowej standaryzacji danych geodezyjnych i wydania odpowiednich instrukcji i wytycznych. Na podstawie znanych mi rozwiązań SIT-owskich chciałabym wyjaśnić konieczność podjęcia tych prac. Wiązałyby się one z:
- określeniem nowych obiektów nie występujących w K-1,
- bardziej szczegółowym przedstawieniem obiektów zdefiniowanych w K-1, a więc rozbiciem ich na większą liczbę obiektów,
- przypisaniem obiektowi większej liczby atrybutów opisowych niż tych określonych przez K-1.

Spróbuję wyjaśnić to na przykładach. Przyglądając się instrukcji K-1 oraz proponowanym na rynku systemom SIT-u można zauważyć, że w K-1 brakuje definicji m.in. takich obiektów, jak:
- granica arkusza ewidencyjnego,
- linia drzew liściastych,
- linia drzew iglastych,
- zmiana kondygnacji budynku,
- śmietnik wolno stojący (zabudowany),
- szalet wolno stojący,
- uliczny aparat telefoniczny,
- punkt zmiany nazwy ulicy na obiektach liniowych (linia zmiany nazwy ulicy),
- punkt wejścia do budynku przewodu uzbrojenia technicznego (w GESUT przewód uzbrojenia w opisie funkcji zawiera informację, że stanowi przyłącze domowe, nie definiuje oddzielnego punktu wejścia do budynku),
- teksty opisujące, np. nazwę ulicy, nazewnictwo regionalne.
Część z tych obiektów jest znana ze starej K-1, pozostałe to nowe obiekty, które wydają się niezbędne w dobrze funkcjonującym SIT.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS