Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 1998, Nr 2 (33) |


• Główny geodeta szkoli nie tylko geodetów - cykl bezpłatnych szkoleń odbywających się w siedzibie sieradzkiego ODGiK • Wyrównanie poziomej osnowy geodezyjnej I klasy w układzie współrzędnych „1992” • Wiele zostało zrobione - redakcyjna dyskusja na temat katastru nieruchomości • Bez interfejsów - standaryzacja ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Wiele zostało zrobione

Kataster nieruchomości po raz kolejny znalazł się w centrum zainteresowania rządzących. Fachowcy zaproszeni do dyskusji próbują zdefiniować kataser i jego relacje z istniejącą ewidencją gruntów.

W rozmowie udział wzięli: Bogdan Grzechnik, dr Jan Konieczny, Tadeusz Kościuk, Włodzimierz Kunach, prof. Wojciech Pachelski, prof. Karol Szeliga, Stanisław Wudarski, Stanisław Zaremba oraz Katarzyna Pakuła-Kwiecińska i Zbigniew Leszczewicz.

Zbigniew Leszczewicz: Reprezentujecie panowie praktykę geodezyjną, naukę, twórców aktów prawnych – w tym instrukcji technicznych. Czym według Was jest kataster?

Karol Szeliga: Na razie ewidencją gruntów.

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska: Niektórzy używają tych terminów wymiennie, inni są zdania, że są to dwa różne pojęcia. Czy rzeczywiście kataster i ewidencja gruntów są tym samym?

K. Szeliga: Ja uważam, że to jest to samo, dlatego, że kataster funkcjonuje według regulacji prawnej w danym państwie. Na przykład u naszych sąsiadów na wschodzie to się nazywa ziemielnyj kadastr. Tylko myśmy nazwali to ewidencją gruntów. Wiadomo, z jakich przyczyn...

Chór: Jakich?

K. Szeliga: Ponieważ jedną z głównych ról katastru jest rejestracja prawa własności nieruchomości, a własność nie była dobrze traktowana w tym ustroju, który minął. W związku z tym, pojęcie to było źle widziane.

Stanisław Zaremba: Ale przypomnijmy, że była ustawa o katastrze w 1947 r.

K. Szeliga: Była, ale króciutko. Kataster to jest to, co wynika z regulacji prawnej: Prawo geodezyjne plus rozporządzenie (jako przepisy wykonawcze) – oto najkrótsza definicja. Wydaje mi się, że w tym gronie wszyscy wiemy, co to jest kataster.

Jan Konieczny: Powiedziałbym, że wszyscy nie wiemy, co to jest kataster.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS